Zoznámte sa so spolužitím partnerov z pohľadu mužov
Výrečnosť je všeobecne pripisovaná ženám, mužom naopak mužné mlčanie, každopádne na prúdy slov si podľa prieskumu Michiganskej univerzity sťažuje 69% ženatých mužov. To, čo pomáhalo v úvodnej fáze vzťahu naštartovať komunikáciu a vypĺňať hluché miesta, je dlhodobo skôr na škodu. Každý človek má istú obmedzenú kapacitu, po ktorý dokáže venovať pozornosť rečiam druhých. A každý občas tiež potrebuje vypnúť, čo vedie k častému prevolaniu: "Ty ma vôbec nepočúvaš!"
Muži sú zameraní viac na výsledok: problémy a udalosti riešia v hlave a protistrane oznámi až rezultát. Ženy majú sklony oznamovať proces, "myslieť nahlas", čo vo výsledku vyzerá približne takto, žena: "Ja vôbec neviem, čo si na tú návštevu vezmem na seba. Vzala by som si ten nový zelený sveter, vonku je chladno, ale nie zas tak, aby som si pod neho vzala ešte dlhý rukáv, pretože ten sveter trochu hryzie, ona to nie je čistá vlna a ja mám citlivú pokožku. Na druhej strane ešte som ho nemala a zelená mi pristane. Tak ja si pod neho vezmem niečo tenkého s dlhými rukávmi... "
Muž (je ticho, premýšľa), potom povie: "Vezmem si sveter," alebo priamo pôjde a bez slova sa oblečie. Mužom ide ženská výrečnosť na nervy, pretože ju jednoducho nechápu.
Život pod tlakom
Žiť v zotrvávajúcom strese a pod tlakom sa dá len veľmi zle, alebo vôbec. Muži sa sťažujú na to, že toho majú naložené dosť v práci, kde sú nútení podávať výkony a čo najefektívnejšie fungovať, počúvať nadriadených a zvládať podriadených... A potom prídu domov, kde od nich manželka vytrvalo niečo požaduje, vyžaduje, rozkazuje, sekíruje, prípadne vyčíta, keď nie sú jej početné nároky včas a dostatočne do nasýtenia. Každý pár je však pochopiteľne iný a miera nátlaku rôzna.
Že žena podáva výkony v zamestnaní i doma, ide často mimo ich rozlišovaciu schopnosť. Sú však aj také ženy, ktoré trpezlivo a úplne legitímne dva roky žiadajú, aby manžel opravil tie schody, ako sľúbil, než sa na nich niekto nezabije (a potom ich opravia samé), a tiež také, ktoré sú schopné uhnať aj výkonného, obetavého muža, ktorý je pre domácnosť pravým požehnaním. Prístup niektorých dám, že ak muž urobí čokoľvek, tak to nebude dosť dobré, má na manželstvo devastujúci dopad.
Áno, sú aj takí muži, ktorí rezignujú a ticho trpia, otázkou je, ako dlho to vydržia.
Posteľové ticho
Nedostatok sexu je najčastejšia sťažnosť mužov. Kým pred uzavretím sobáša bola táto aktivita častá, dôležitá a vítaná, počas ubíjajúceho stereotypu manželstva išla zo strany partnerky možno trochu bokom, a to kvôli "nepochopiteľným" prkotinám ako je únava, vyčerpanosť, nezáujem, starostlivosti o dieťa a zmena priorít.
Muži nechápu, že sa ženy v kolotoči práce, starostlivosti o dieťa, domácnosti a ďalších tisíc vecí akosi nedokážu pre posteľové hrátky nadchnúť tak ako predtým. Lenže nútiť sa do sexu by z dlhodobého hľadiska nebolo prínosom ani pre jednu stranu. Podľa odborníkov je najlepšie nájsť akýsi kompromis, dohodnúť sa a predísť tak frustrácii zo strany partnera, ktorý sa bude musieť zmieriť s faktom, že ako predtým už to skrátka nebude.
Rozhodne ale nie je dobré obmedziť intímny život na minimum alebo ho nechať zmiznúť úplne. Možno by pomohlo, keby muž ženu motivoval nie zvodným pomrkáváním, ale prevzal časť jej aktivít na svoje plecia. Občas napríklad zariadil pekný večer len v dvoch, uvaril večeru, alebo zorganizoval spoločný výlet.
Druhá koľaj
Príchod dieťaťa vzťah a manželstvo veľmi zmení, a kto hovorí, že nie, tak buď klame, alebo deti nemá. A aj keď si mnohí myslia, že sú na dieťa a zmeny skutočne pripravení, len veľmi zriedka to tak je. Hierarchia vzťahu sa úplne premení, pre ženu je prirodzené aj hormonálne dané, že robí, ako jej príroda velí: musí sa stopercentne venovať dieťaťu, a to zďaleka nielen v období po pôrode, ale čaká ju veľmi, veľmi náročný beh na dlhú trať.
Na prvé miesto sa bez pardónu dostalo dieťa a partner je opäť bez pardónu presunutý na druhú koľaj. Môže - ale nemusí - sa cítiť odstrčený, on a jeho potreby už pre ženu, ktorá sotva stojí na nohách, nie sú tak dôležité a už nikdy v takej miere ako predtým nebudú, dieťa má samozrejme prednosť. Taký je síce života beh, s ktorým nič moc neurobíme, ale niečo sa predsa len ovplyvniť dá: podľa prieskumu Michiganskej univerzity podstatne lepšie novú situáciu znášali muži, ktorým sa žena aspoň minimálne "venovala" - objatie, pochvala, letmý bozk.
Kladne tiež hodnotili situáciu po narodení dieťaťa muži, ktorí sa do starostlivosti o dieťa mohli aktívne zapojiť. Výsledkom aktívneho otcovstva sú síce dvaja unavení rodičia, ktorí padnú večer do postele rovnako unavení, avšak úplne duchovne spriaznení.
Nuda, nuda
Kladom i záporom dlhodobých vzťahov býva, že sa partneri dokonale poznajú, a to v dobrom i zlom. Kladom je, že aj napriek perfektnej znalosti stránok svojho partnera spolu naďalej zotrvávajú, záporom, že sa do dlhodobého vzťahu môže vplížiť. Mužom v dlhodobom vzťahu vadí, keď žena na ich vzťah akosi rezignovala. Keď muž navrhne napríklad výlet, tak sa jej "nechce", hovoria spolu stále o tom istom, alebo vlastne o ničom, žijú v úplnej rutine.
Žena im pripadá nudná a oni sa nudia vedľa nej, čo môže viesť logicky na krok smerom k dáme, s ktorou sa nudiť nebudú a nezabúdajme, že nevera je zabijak vzťahov, a to aj tých dlhodobých. Dobré na nude je, že keď má žena oprávnené obavy, že je namieste mužova otázka: "Kam sa stratila tá veselá, akčná, zaujímavá žena, do ktorej som sa kedysi zamiloval?", môže s tým rýchlo niečo urobiť a svoj prístup zmeniť.
Sťažnosť a výčitky
Je to paradox. Muži sa sťažujú na to, že sa ženy sťažujú, a to tak nejako na všetko: na počasie, na susedku, na prácu, na neporiadok, na seba... Mužom sťažovanie vadí, pretože im vlastne nepriamo oznamuje, že je neschopný, pretože nedokáže situáciu riešiť tak, aby sa ona sťažovať nemusela, plus zároveň mu to vyčíta - a výčitky sú veľmi mocná a účinná zbraň, ako bolo uvedené vyššie.
Muži sa sťažujú podstatne menej, pretože by tak priznali, že niečo nezvládajú, ako by mali. Vyšlo by najavo, že ich niečo trápi alebo bolí - a na to si všeobecne skôr dávajú pozor, aby nikto nepostrehol. Nie, že by si pred kamarátmi nesťažovali na manželku, v ich verzii to však nie je sťažovanie, ale objektevna kritika. Skrátka aj muži sa niekedy potrebujú posťažovať.
Spokojnosť je keď...
Psychológovia z Rutgerské univerzity a Michiganskej univerzity skúmali štyristo dlhoročných manželských párov, v ktorých mal aspoň jeden z partnerov cez šesťdesiat rokov, sústredili sa na tému šťastie a spokojnosť v manželstve. Výsledky sa líšili podľa pohlavia: muži boli zhodne šťastní, keď sa cítili šťastné ich partnerky, ale opačne to automaticky neplatilo, čo si odborníci vysvetľujú tým, že ženy majú všeobecne väčšie nároky na partnerstvo, viac analyzujú pocity, a preto im ku šťastiu nestačí len to, že je šťastný ich manžel.
Najšťastnejšie boli manželské páry, v ktorých boli uspokojené ženine potreby bezpečia, dôvery a sexuálnej blízkosti, v takýchto prípadoch boli šťastní aj muži. U žien sa často vytrácal pocit šťastia, keď bol ich manžel chorý, choroba manželky ale len málokedy ohrozovala pocity šťastia muža. Dôvodom je zrejme fakt, že keď je chorý muž, stará sa o neho manželka, ale o choré ženy sa častejšie starajú ich dcéry alebo ošetrovateľky, prípadne, ak nie sú choré vážne, nikto.
Jan Werich: "Vydarené manželstvo je div sveta. Vari by sa dnes hovorilo o Filemonovi a Baukide, keby to nebol div sveta? Tri tisíce rokov sa spomína na dvoch neznámych ľudí len preto, že sa im vydarilo manželstvo!"
Denzel Washington (herec): "Recept na šťastné manželstvo? Pokiaľ možno robte to, čo vám povie žena, a hlavne pri tom nezabúdajte dýchať."
Telefóny nepomáhajú
Moderné chytré telefóny zvádzajú k tomu, že si aj doma vybavujeme pracovné resty v e-mailoch, sledujeme, čo sa deje nové na sociálnych sieťach, alebo si pri večery prečítame správy: V prípade problému sa potom veľa ľudí uchýli k tomu, že ho radšej riešia cez esemesky, než aby sa o ňom porozprávali. A to je zle. Nevadí, keď si čas od času posielate osobné odkazy, ale tiež by ste si o probléme mali vedieť prehovoriť.
Dávajte darčeky s nápadom
Aj keď čokoláda alebo kytica vyčarí úsmev na tvári takmer každému, váš partner bude milo prekvapený, ak mu darujete niečo v jeho štýle. Potom darček oveľa viac ocení. Je to romantické gesto, ktorým dávate najavo, že ste naozaj premýšľali nad tým, ako milovanú osobu potešiť. Milovníka hudby potešia lístky na koncert, labužníka nová kuchárka a športového fanúšika čokoľvek s logom jeho obľúbeného klubu.
Nájdite si na zoznamke presne takého partnera, akého si prajete. My vám k tomu budeme držať palce!
[ivi]