Zoznamovanie cez internet frčí aj v lete
Väčšina z nás v letných mesiacoch podlieha presvedčeniu, že je na čase vypnúť "komp" a ísť hľadať spriaznenú dušu von. Myšlienka pustiť sa do akcie osobne je chvályhodná, avšak nie je dobré zanedbávať ľudí, s ktorými si človek už vytvoril hoci len virtuálne puto. Udržujme kontakty, aj keď teraz trávime viac času na futbalovom ihrisku, na záhrade, v krčme či pri bare s piňacoládou.
Ak skutočne túžime po osobnom kontakte, mohli by sme dať v prvom rade šancu tým, ktorí s nami trpezlivo komunikovali dlhé studené mesiace. Známosti zo zoznamky nás čas od času dokážu podržať viac než ktokoľvek iný alebo nás vedia zakaždým rozosmiať. Čo skúsiť preniesť skvelý virtuálny vzťah do skutočného života? Voľného času môžeme využiť na zistenie, či spriaznená duša zo zoznamky má ostať iba za sklom monitora a všetok dotyk uskutočníme jedine prostredníctvom klávesnice. Alebo či necháme túto osobu vstúpiť do nášho života. Samozrejme existuje veľké riziko sklamania, mnohí z nás sa boja pozrieť pravde do očí.
Internet je prales
Všetky zoznamky a sociálne siete poskytujú priestor nekonečnému množstvu užívateľov. Je pravdepodobné, že sa vám niekto páči na ulici a potom náhodou narazíte na jeho profil na Spoznajmesa.sk. Ak ste zapozeraný do kamarátky vášho kamaráta, vďaka surfovaniu po internete môžete vyhľadať jej profil a touto cestou ju osloviť. (Samozrejme môžete požiadať kamaráta o jej číslo, ale ide o príliš jednoduchý a nudný spôsob. Naviac nemusia hneď všetci vedieť, po kom túžite.)
"Zahľadel som sa do svojej priateľky Adriany na prvý pohľad, ale vedel som len jej meno. Kamaráti okolo si zo mňa len uťahovali a jej číslo mi nakoniec nedali. Našiel som si jej profil na sociálnej sieti a asi dva mesiace sme si intenzívne písali. Dnes sme spolu už rok a pol, "rozpráva Lukáš (26 rokov) svoje skúsenosti s virtuálnym a reálnym vzťahom. Deliaca čiara medzi týmito dvomi svetmi sa stále viac rozmazáva.
Skúsenosť s internetovou zoznamkou nemusí byť vždy pozitívna. Dôležité je držať ostražitosť a zabezpečenie na najvyššej možnej úrovni. Svoje o tom vie šestnásťročná Irena, ktorá si štvrť roka písala so svojim rovesníkom. Nakoniec sa ukázalo, že ide o tridsaťročného muža vydávajúceho sa za teenagera. Vychutnával si sebapoškodzovacie praktiky mladých dievčat, ktoré po čase začal vydierať. Vďaka včasnému zásahu triedneho učiteľa, ktorému sa dievča už dlhšiu dobu nepáčilo a rozhodol sa zalarmovať rodičov, sa deviant dostal na súd. Avšak trest si odpykal malý.
Naša redakcia apeluje na všetkých našich čitateľov, ktorí zaregistrovali delikventné alebo nevhodné správanie medzi našimi užívateľmi, aby nám všetko ohlásili. Ak ste s niekým v kontakte cez internet a hodláte sa stretnúť osobne, zverte sa niekomu blízkemu alebo ešte lepšie, nech ide s vami. Ak žijete s rodičmi, mali by ste ich aspoň informovať o svojich aktivitách. Internet je divočina a platia tu zákony džungle.
[paf]