Zažiť či nezažiť hypnopôrod
Iba sedem hodín po pôrode vtedy vyšla z pôrodnice spokojná a žiariaca vojvodkyňa z Cambridge s manželom princom Williamom a novonarodeným synom Luisom Arthurom Charlesom v náručí a s nenúteným úsmevom zamávala okolostojacim davom novinárov a zvedavcov. Na neodbytnú otázku, ako je možné, že novopečená trojnásobná mamička vyzerá chvíľku po pôrode tak úžasne, keď väčšina rodičiek ešte niekoľko dní po narodení potomka bojuje s vyčerpaním a sotva sa dokáže zdvihnúť z nemocničnej postole, mal priniesť odpoveď tajuplný, nemenovaný zdroj z kráľovského paláca.
Znela záhadne a lapidárne zároveň: "Bol to skrátka hypnopôrod." Čo sa v skutočnosti za zázračnou metódou bezbolestného, rýchleho a duchovne povznášajúceho pôrodu skrýva a ako sa k nej stavajú zástanci prirodzeného pôrodu a profesionálni gynekológovia a pôrodníci?
Uvoľní myseľ, uvoľní telo
Techniky hypnopôrodu sú skutočne účinné a nesmierne motivujúce pre prehlbovanie hlbokého vzťahu mamičky i otecka s dieťaťom. V kurzoch sa učia ženy predovšetkým uvoľniť myseľ, pretože akonáhle sa uvoľní myseľ, telo ju nasleduje. Po zasvätení do tajov hypnopôrodu ženy skutočne výrazne lepšie znášajú nepohodlie počas pôrodu. Táto technika navyše znižuje potrebu podávať utišujúce prostriedky proti bolesti. Ako sa vôbec ženy hypnotizujú? Hypnózu prežívame vlastne každý večer, keď v okamihu zaspávania vstupujeme do stavu alfa.
Zjednodušene povedané ide o tenkú hranicu medzi bdením a spánkom. Zažívajú ju aj ľudia, ktorí meditujú alebo chodia na jógu, pretože ide vlastne o meditačný stav vedomia. Hypnóza je nástroj pomáhajúci ľuďom zbaviť sa nepohodlných emócií, ktoré im strpčujú život.
Prečistenie podvedomia
Žijeme v spoločnosti, ktorá vníma pôrod ako čosi obávaného, nebezpečného a bolestivého. Stačí sa pozrieť, ako sú pôrody dramaticky zobrazené vo filmoch. Ale nemusí to tak nutne byť vždy, pretože keď je žena v procese pôrodu, dochádza u nej k celému komplexu fyziologických javov, kedy sa obracia do seba a jej telo vyplavuje koktail hormónov, prirodzene uľahčujúcich zrodenie potomka. Ak žena vstupuje do hypnózy, spája sa s podvedomím, ktoré poskytuje takmer neobmedzené zdroje, ale zároveň ukrýva rôzne vzorce správania, ktoré sú nie vždy na prospech a môžu blokovať myseľ.
O vedomí sa občas v nadsádzke hovorí, že je to biologický harddisk, v ktorom sú uložené všetky zážitky a skúsenosti, ktoré sme získali. A rovnako ako je možné odstrániť z harddisku počítača vírus, podobne je možné vyčistiť a uzdraviť aj naše podvedomie, trýznené strachom z pôrodu, pomocou hypnózy.
Kurzy učia klientky praktizovať rôzne techniky, ako je relaxácia, afirmácia, vizualizácia a špeciálne dychové cvičenia. To všetko im pomôže zotrvať v stave prirodzeného uvoľnenia mysle i tela oveľa lepšie a dlhšie. Zakladateľky združenia Jemné zrodenie potvrdzujú, že prvý týždeň po pôrode vojvodkyňa Kate a rozšírenie informácie, že rodila práve touto metódou hypnopôrodu, prudko vzrástol záujem o ich predpôrodné kurzy, ktoré ponúkajú po celej republike. Majú z toho ohromnú radosť, pretože ženy aj páry, ktoré sú v očakávaní narodenia potomka, sa k nim doslova hrnú.
Rozhodli sa pružne zareagovať a rozšíriť ich pôsobenie, pretože im chcú čo najviac vyjsť v ústrety. Školia nových lektorov, aby sprístupnili možnosť príjemného a vedomého pôrodu čo najviac záujemcom. Hoci vojvodkyňa Kate porodila rovnakou metódou už svoje dva staršie potomky, slovenské médiá o hypnopôrodu v súvislosti s britskou kráľovskou rodinou začala písať až do tretice.
Realita je odlišná
Nadšenie priaznivkyne kráľovského hypnopôrodu, ktorý si pochvaľujú aj mnohé celebrity, ako napríklad Angelina Jolie alebo brazílska topmodelka Gisele Bündchen, avšak rozhodne nezdieľajú profesionálni gynekológovia a pôrodníci. Päť rešpektovaných profesorov tejto špecializácie, ktorí boli oslovení o komentár, nielen, že sa odmietlo o metóde hypnopôrodu baviť, ale výslovne vymienili, aby s ňou nebolo ich meno akokoľvek spájané. Nová metóda je totiž podľa nich predovšetkým výhodným biznisom, ktorého cieľom je vylákať z majetnejších rodičov očakávajúcich dieťa peniaze.
Pritom neprichádza s ničím prevratným, čo by sa v modernom pôrodníctve bežne nepoužívalo už roky. Po vyjadrení, že princezná Kate absolvovala tzv. hypnopôrod, nastala o tomto nefarmakologickom spôsobe tlmenia bolestí pri pôrode mediálnu smršť. Hypnopôrod začal byť vykreslovaný ako takmer zázračný spôsob analgézia pri pôrode. V médiách sa k metóde razom objavil až nekritický obdiv, k čomu sa okamžite pridali propagátorky alternatívnych metód pôrodníctva. Realita je však trochu odlišná.
Prvé pôrody s použitím hypnózy boli totiž v Slovenskej republike vykonávané už v 60. rokoch minulého storočia. V pôrodnici hypnopôrody v tom čase vykonával profesor, avšak pre nízku analgetickú účinnosť postupom času od metódy ustúpil. Upozorňuje sa na skutočnosť, že o hypnóze, autosugescii, respektíve uvedenie do hypnobilneho stavu sa zmieňuje aj väčšina dnešných učebníc slovenského pôrodníctva.
Hypnóza je dokonca spomenutá aj práve v prijatých slovenských odporúčaných postupoch "Analgézia u vaginálneho pôrodu". Princíp metódy spočíva v účasti v špeciálnom kurze niekoľko týždňov pred pôrodom. Na metóde hypnopôrodu, ktorá sa tvári ako zázračné riešenie všetkých problémov tehotenstva a pôrodu, tak v skutočnosti nie je nič zásadne nové.
Len pre štvrtinu vyvolených
Takéto kurzy sa bežne vykonávajú na komerčnej báze a tehotná sa v nich má pripraviť správne dýchať a naučiť autosugesciu pri prežívaní pôrodných bolestí. Požiadavkou však je, že konkrétna osoba musí byť sugestibilná. A práve v tom je možno zakopaný pes. Nie je ani tak problém človeka uviesť do hypnobilného stavu, problém je dosiahnuť stav, ktorý potlačí silné, niekedy až neznesiteľné pôrodné bolesti. A toho je schopná len každá štvrtá žena v populácii. Poukazuje sa na poslednú vedeckú prácu kolektívu autorov, ktorá sa tejto problematike zoširoka venuje a vyšla v odborne renomovanej databáze Cochrane Database v roku 2016 pod názvom Hypnóza pre tíšenie bolesti pri pôrode.
Sú v nej popísané pôrodné výsledky ako u žien, ktoré boli počas pôrodu uvedené do hypnotického stavu hypnotizérom, tak u tehotných, ktoré sa vzdelávali v predpôrodných kurzoch k autohypnóze, alebo bol hypnotizér zastúpený audionahrávkami s pokynmi pre zvládanie bolesti v priebehu pôrodu. Autori popisujú výsledky deviatich štúdií z celého sveta, v ktorých bolo sledovaných 2 954 žien pri hypnopôrode. Táto početná skupina žien bola porovnaná s kontrolnou skupinou žien, ktoré rodili bez použitia hypnotických metód.
Výsledky potvrdili, že medzi ženami v skupine s hypnopôrodom a ženami v kontrolnej skupine neboli zistené žiadne zreteľné rozdiely čo do počtu fyziologických zakončených pôrodov. Rozdiel nebol popísaný ani v spokojnosti žien vzhľadom na zážitok z pôrodu. V skupine žien s hypnózou síce menej žien používalo analgetiká pre úľavu od bolesti pri pôrode, avšak použitie epidurálnej analgézie sa medzi oboma skupinami nelíšilo. Navodenie hypnobilného stavu je módnym výstrelkom, ktorý nebude mať dlhé trvanie.
Skončí tým, že oných zvyšných 75% žien spozná, že nie sú hypnobilné. Lekári sa ironicky pýtajú, či niekto z nadšených propagátoriek hypnopôrodu vôbec vie, akú konkrétnu metódu alebo dokonca kombináciu metód tíšiacich bolesť princezná Kate vlastne svoje tretie dieťa rodila? Sucho poznamenávajú, že za dverami pôrodnej izby britskej vojvodkyne čakalo pre prípad, že by došlo ku komplikáciám, na ktorej je zázračná metóda hypnopôrodu krátka, v pozore 20 najuznávanejších anglických pôrodníkov.
Ako je vidieť, názory na módnu alternatívu pôrodu s romanticky znejúcim názvom sa dosť zásadne líšia. Terapeutky žijú v presvedčení, že pomáhajú rodičkám prežiť zrodenie potomka ako nádherný, euforický pocit a posilní ich schopnosť uvedomiť si jeho telesný aj duchovný rozmer, lekári sú, mierne povedané, skeptickí. Je iste dobre, že majú rodičky v Slovenskej republike možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako sa k tak významnej a zodpovednej výzve, akou pôrod potomka bezpochyby je, postavia.
Zároveň by ale nemali bezhlavo prepadať túžbe rodiť zázračne bezbolestne a so žiarivými úsmevmi ako médiami ospevované celebrity, ale skôr sa spoliehať na vlastný sedliacky rozum.
Najväčšie negatíva a predsudky
Zakladateľky združenia Jemné zrodenia sa na vec pozerajú ale aj inak... Aké sú podľa nich najväčšie negatíva a predsudky, ktoré v slovenskom prostredí bránia ženám pôrod si užiť? Nedostatok informácií, neznalosť svojich práv pri pôrode a v neposlednom rade prístup lekárov a ošetrujúceho personálu k rodiacim ženám, ktoré sú v tomto životnom okamihu nesmierne zraniteľné. Najväčšou obavou, ktorú ženy majú, je, že nebudú dostatočne rešpektované a nebude im načúvané.
Na ich webových stránkach píšu, že nastávajúci rodičia učia komunikovať s nenarodeným dieťaťom v brušku mamičky. Ako to funguje? Podľa nich je to nesmierne radostná skúsenosť, ktorá rodičov správne naladí na nadchádzajúci pôrod a pomôže im uvedomiť si zázrak zrodenia potomka do hĺbky. Rodičia s dieťatkom môžu v tehotenstve komunikovať spoločne, učia ich, ako sa s ním doslova hrať. Dieťa v brušku zreteľne reaguje na podnety a komunikuje. Mamička alebo otecko jemne šťuchnú do bruška, dieťa šťuchne späť, a tak stále dokola. Je to plnohodnotná komunikácia, ktorá posilňuje vzťah a lásku na oboch stranách ešte predtým, než dieťa uzrie svetlo svetla.
Tak aký je váš osobný názor na túto tému? Už ste si nejaký urobili?
Ešte nemáte ani partnera? Svojmu šťastiu môžete ísť tiež naproti - vyskúšajte napríklad zoznamovací vedecký dotazník alebo partnerskú zhodu podľa znamenia zverokruhu.
[ivi]