Vypravěčka od Jodi Picoult
Jodi Picoult má obrovský talent rozprávať a popisovať trýznivé zážitky od zneužívania detí, po samovraždy, Aspergerov syndróm aj trest smrti. Rada rieši sociálne otázky. Núti čitateľa vcítiť sa do pocitov a situácií hlavných aktérov a veľmi dobre sa jej to darí. Ako sa ukázalo, dokázala to aj s holokaustom. Spísala bravúrny príbeh a vydala ho pod názvom Vypravěčka.
Otázka viny a spravodlivého trestu s podtextom historických udalostí druhej svetovej vojny. To je prostredie, v ktorom sa počas čítania pohybujete. Saga, hlavná hrdinka príbehu vás sprevádza dejom a predstavuje postavy, ktoré si ním samy prešli, aj keď v rozdielnych situáciách a postojoch. Dovolí vám nahliadnuť do svojej hlavy a siahnuť si na jej bolesť, ktorá prišla po strate matky. Vďaka nej sa na stretnutí skupiny pre zvládanie zármutku, zoznamuje s príjemným, starým pánom Jozefom Weberom. Ten ju požiada o malú pomoc, len o to, aby mu pomohla zomrieť. Nevie, prečo by to mala robiť, a tak žiada odpovede, aby sa mohla rozhodnúť. V tej chvíli začína vychádzať na svetlo spojenie s rokom 1940. Začínajú sa prepájať a rozprávať dva paralelné príbehy z najtemnejších chvíľ holokaustu. Jedným, spomína jej babička Minka a tým druhý doplňujúcim zase Josef Weber. Rozprávanie príbehu v príbehu je pozoruhodné a skvele dopĺňa a skladá príbeh postupne až do jeho konca. Saga zisťuje, že jej babička Minka a Josef Weber majú spoločnú minulosť. A v nej nebolo nič dobré.
Saga zdesene počúva babkin príbeh a pri tom sa jej názory, pocity a rozhodnutie voči Jozefovi Weberovi neustále mení. Je vôbec možné odpustiť? Je vôbec možné dať druhú šancu, keď vie, ako hrozným spôsobom dopadla tá prvá? Môže a alebo mala by vôbec vypočuť prosby človeka, ktorý si pred prosbami ostatných zapchával uši a tiež nepočúval? Súčasnosť je pretkaná s minulosťou, to nikto nezmení. Je len na nej ako sa k nej postaví a pobije sa s problémom v prítomnosti. Poteší vás aj začínajúci príbeh lásky Sagy a vyšetrovateľom Leom. Bežte a prežite silný príbeh s ňou.
Čítala som aj hodnotila
Osobne som udelila tejto knihe päť hviezd z piatich ponúkaných na databáze kníh. Knihu som čítala jedným dychom, a to ešte zatajeným. Tému druhej svetovej vojny počas čítania nevynechávam, ale Vypravěčka je zvláštna tým, že hneď na začiatku načrtne veľmi zaujímavú otázku, aj keď sa tu nedočítate nič nové o holokauste, čo už by ste nepočuli. Stretnete človeka, vyloženého dobráka a samaritána na prvý pohľad, obľúbite si ho a potom zistíte, čo páchal a ešte k tomu komu z vašej rodiny to páchal. Zmení sa tým váš názor na neho? Pomôžete mu s prianím, s ktorým za vami prišiel alebo ho odsúdite na trest za to všetko, čo urobil? Neviem, či je vôbec možné stavať sa do úlohy sudcu, keď nevieme, čo človek zažil, k čomu bol donútený a čo mu nerobilo problémy. Každopádne u mňa najväčšie zamyslenie prebehlo po prečítaní:
Weber: "Sage, prosím, nie..."
Saga: "Koľkokrát ste také slová počul vy, Jozef? A koľkokrát ste im načúval?".
Aj keď na mňa vyskočilo v čítačke kníh 992 strán (oficiálny počet strán je 552), nedokázala som sa od knihy odtrhnúť a stihla som ju prečítať za 24 hodín. Budete mať pocit, že tam ste, že to všetko pozorujete a prežívate. Odporúčam.
Skúste si knihu zohnať a potom preberte jej dej s druhou polovičkou napríklad na rande v Bratislave.
Originálne fotografie: FotoV, https://www.facebook.com/Adeleshop/?ref=ts&fref=ts
[Ivi]