Vyplavte do tela endorfíny!
Pohyb je neodmysliteľná súčasť nášho života. Pohyb posilňuje našu imunitu, učí nás ako správne dýchať. Posilňuje činnosť srdca a ako srdce pulzuje, tak sa zlepšuje tok krvi a tým sa znižuje pravdepodobnosť infarktu. Určite ste už všetky tieto výhody počuli, takže sa tu nebudem dlho rozsiahlo rozpisovať. Ale všetci poznáme ako to počas zimy chodia. Pečiete pečivo, ktoré následne rovnako jete len vy, vonku je škaredo, nikam sa vám nechce a najradšej by ste preležali celé dni len pri Netflixe so zemiakovými lupienkami v ruke (čo ste určite rovnako urobili - vrátane mňa). Ale už je tu JAR.
Ide o to "nájsť si to svoje"
Keď som chodila na strednú školu a mali sme hodinu telocviku, tak to nebolo nič pekné. Konkrétne beh som mala vždy za päť, pretože som daný počet kilometrov neubehla do daného počtu minút a to vo mne vyvolávalo pocit, že som v tom zlá a nikdy som tomu nedala vlastne šancu, neznášala som to. K behu som sa dostala znova v dospelosti v rámci čovidu – 19. Nikam sa nemohlo chodiť, všetko bolo zatvorené a ja som sa začala cítiť sama, izolovane a bez energie. Začala som premýšľať, čo s tým môžem robiť. A tak som začala behať. Nakúpila som si krásne športové oblečenie a topánky na behanie a vybehla som. Všetko som robila intuitívne, počúvala som svoje telo a nepreťažovala som ho, to znamená, že som chvíľu bežala a chvíľu išla, nikto ma nenútil, nikto ma neznámkoval. Neskôr som zistila, že som behala tzv. indiánsky beh pri ktorom striedate beh s chôdzou. A viete čo? Bolo to skvelý! Neskôr sa pridalo krásne počasie, svietilo slniečko, dala som si príjemnú hudbu do uší a keď som nemohla, tak som jednoducho len išla a zamilovala som si to.
Verím, že ste pochopili pointu príbehu. Je potrebné si nájsť „to svoje“. Svoju techniku, svoj štýl, svoju rýchlosť, tempo a aj druh športu. Pokiaľ ste v mladosti nemali radi nejaký typ športu, tak mu dajte druhú šancu a snažte sa to robiť pre seba, pre radosť, pre váš dobrý pocit a je možné, že sa vám to zapáči na toľko, že to bude vaša nová droga, pretože pohyb vyplavuje hormón šťastia - endorfín.
Dôležitá je správna motivácia
Keď robíte niečo, čo vás baví a napĺňa, tak to ide samo. Teraz ide iba o to ako si cvičenie zamilovať a aké si vlastne vybrať. Ako si cvičenie zamilovať, tak na to existuje množstvo pomôcok a aké cvičenia si vybrať? Dám vám pár tipov.
Niekto môže byť súťaživý typ človeka a rád prekonáva svoje hranice, súťaží s otátnymi. Pokiaľ spadáte do tohto typu, tak odporúčam chytré hodinky, ktorých je na dnešnom trhu veľa. Sú rôzne modely a značky, ktoré sledujú vaše výsledky, ako aj napríklad kamaráta výsledky a môžete sa tak predháňať.Potom tu sú ľudia, ktorí sú skôr introvertný športový typ a tí majú radi cvičenie osamote, najlepšie nech ich nikto nevidí a užívajú si cvičenie sami so sebou. Tým odporučím kvalitné najlepšie bezdrôtové slúchadlá a skvelým pomocníkom ako overovať svoje proporcie je diagnostická váha, ktorá vám spočíta percentuálny podiel vody, tuku, svalov a kostí. Inak je motiváciou je veľa, lepšie zdravie, krásna vyšportovaná postava (najlepšie si nalepiť na chladničku fotografiu toho ako vyzeráte a ako chcete vyzerať) – okrúhly zadok a pekné bruško, ale každý si musí nájsť tú svoju.
H.E.A.T. - High Aerobic Training
Skratka H.E.A.T. predstavuje začiatočné písmená štyroch anglických slov – High Energy Aerobic Training – ktoré sa dajú voľne preložiť ako aeróbne cvičenie s vysokým energetickým výdajom. Vychádza z najprirodzenejšieho pohybu a to z chôdze. Týmto cvičením spálite veľa kalórií, vypotíte až 2 litre potu a vaša tvár bude červená ako paradajka a to je predsa chcené.Jedná sa o chôdzu na mechanickom bežacom páse. Behací pás si dáte do nejakého konkrétneho uhla ako vám lektor povie. Lektor púšťa hudbu a vy do jej rytmu chodíte pomaly, dynamicky, kroky preťahujete alebo skracujete, beháte či chodíte do kopca.
Táto metóda za mňa má veľké odporúčanie, je to skvelé kardio a keď natrafíte na skvelú cvičiteľku ako mám ja, ktorá rešpektuje vás a vaše telo, tak budete spokojní ešte viac.
Jumping ( trampolíny)
Jumping je dynamický šport pri ktorom skáčete, ako už názov napovedá, na trampolínach. Sú malé, tak aby ste sa tam zmestili len vy, ale zároveň máte dostatok priestoru na zbesilé skákanie. Ako takú poistku, akú používate pri skákaní, sú madlá - "riadidlo" ako máte na kolobežke, ktoré sú primontované tyčou k trampolíne, takže sa o stabilitu nemusíte báť.Hodinu vedie opäť inštruktor, častejšie inštruktorka, ktorá púšťa hudbu a do rytmu skáčete. Lektori majú vymyslené choreografie na konkrétnu hudbu a skáču s vami.
Aj keď sa to takto zdá jednoduché, tak nie je. Je to makačka a povedala by som, že je to ťažšie ako heat. Ale opäť platí to isté ako pri heate. Spálite veľa kalórií, vypotíte 2 litre, srdcový tep vám vyskočí do šialeného tempa a domu si budete vracať červení. Odporúčam!
Pilates
Pilates je metóda cvičenia zlepšujúca funkciu svalovej kontroly, flexibilitu tela, silu a dýchanie. Je pomenovaná podľa Josepha H. Pilatesa, ktorý túto metódu tiež vymyslel. Všetky cviky vychádzajú z brušných svalov a svalov chrbta. V tomto cvičení ide skutočne o posilnenie tela. Kardio to rozhodne nie je, ale verte že cviky sú urobené tak, aby vás krásne pálilo bruško a všetky svaly o ktorých ste ani nevedeli, že ich máte.Používajú sa rôzne pomôcky, ale predovšetkým budete mať valec, ktorý môže byť dobrý pre dokonca aj pre celulitídu. Pokiaľ vás nebaví klasické "fitko", tak toto je rozhodne dobrá alternatíva.
A čo na záver?
Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh športu alebo pohybu, tak nezabúdajte, že pohyb je dôležitý a vo výsledku je jedno čo si vyberiete. Hlavne že sa budete nejako hýbať a bude vás to baviť. Tak do toho!
(Ála)