Uzdravte sa dobrou náladou
Jeden americký učiteľ nakázal svojim študentom, aby si do školy priniesli vrece zemiakov. Za každou zlú spomienku, na ktorú prišli, potom do zemiaku vyryli meno osoby, ktorá im spôsobila bolesť, a dátum, kedy k tomu došlo. Celý nasledujúci mesiac so sebou museli zemiaky so zlými spomienkami nosiť. V noci ležali vedľa ich postelí, boli s nimi na obede a v autobuse, prekážali im pri stretnutí s priateľmi.
Samozrejme, že to nebola žiadna mušia váha ani veľké pohodlie. Účel tohto experimentu bol jasný - vláčiť so sebou závažie zlých spomienok je zbytočný. A obzvlášť keď ľudia, ktorí nám ublížili, na to už dávno zabudli a vôbec sa tým netrápia. Akonáhle si toto študenti uvedomili, začali vinníkom odpúšťať - a bol to dar skôr pre nich samých než pre tých, ktorým odpúšťali. Závažie negatívnych myšlienok totiž nepredstavuje iba psychické bremeno, ovplyvňuje aj naše zdravie.
Poslednú dobu sa ukazuje, že depresie sú omnoho častejšou príčinou srdcových chorôb než fajčenie. A negatívnych dopadov je omnoho viac. Existuje liek na dobrú náladu?
Ako mať dobrú náladu
Každá emócia je vlastne energia. Skôr, než si ju sami stačíte uvedomiť, donúti vaše telo produkovať chemické látky - neuropeptidy. Sú ich tisíce, medzi najznámejšie patrí adrenalín, hormóny a endorfíny. Každá emócia uvoľňuje niektorý z nich. Napríklad radosť, šťastie, smiech alebo napríklad orgazmus vám do tela uvoľní endorfíny - silné opiáty, vďaka ktorým sa cítite veľmi dobre. Posilňujú váš imunitný systém, uvoľňujú svalstvo, povznášajú náladu a tlmia bolesť.
Adrenalín a kortizol sa vám zase do tela uvoľnia, keď cítite strach, úzkosť alebo stres. Srdce vám začne biť rýchlejšie. Svaly sa napnú, hlavne okolo brucha a ramien, cievy rozšíri. Dýchate zrýchlene a plytko, a dokonca sa môžete začať potiť. Zmyslom adrenalínu je zalarmovať telo a pripraviť ho na stres s nebezpečím. Môže vám dokonca zachrániť život. Pokiaľ ste ale často v strese, dostáva sa vám ho do tela príliš mnoho a škodí vám.
Potlačuje váš imunitný systém, narušuje trávenie, spotrebuváva životne dôležité vitamíny, spôsobuje bolesť a stuhnutosť. Navyše je vysoko návykový.
Nedostatok lásky
Negatívne emócie nie sú zlé sami o sebe - slúžia ako varovanie. Hovoria, že je niečo zlé, že niečo nie je dobré alebo zdravé, a začnú do tela vylúčovať látky, ktoré pomôžu sa situácií vyrovnať. Čo keď ale situáciu nedokážete zmeniť? Napríklad keď sa vám nedostáva pocit lásky, ste frustrovaní, ale rovnako si nedokážete nájsť milujúceho partnera? V takom prípade sa vo vás tieto látky nahromadia a začnú telu ubližovať.
Najškodlivejšie sú tie, ktoré sa do tela uvoľňujú kvôli pocitom hanby, viny, apatie, smútku, strachu, úzkosti, túžby, hnevu alebo nenávisti. Naopak pozitívne emócie núti telo produkovať látky, ktoré su pre ňho prospešné nie len z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska. Najlepšie sú pre vás pocity dôvery, optimizmu, ochoty, prijatia, odpustenia, porozumenia, lásky, úcty, radosti a kľudu.
Pozitívne emócie majú navyše vplyv na väčšiu časť nášho tela. Šťastie cítime až do končekov prstov a lásku zrovna tak. Oproti tomu negativné emócie väčšinoou zasahujú iba určité telesné časti.
Načúvajte svojmu telu
Aj keď zlé pocity potlačíme a presvedčíme sami seba, že je všetko v poriadku, aj tak sa to na nás prejaví. Pokiaľ nás teda rozbolí určitá časť tela, aj keď k tomu nemá očividný dôvod, môže to znamenať, že je v našom živote niečo zlé. Ľavá strana tela odráža problémy, ktoré majú korene v minulosti. Pravá strana nám zase ukazuje, keď sa bojíme niečoho, čo nás ešte len čaká.
Predná strana ľudského tela zrkadlí, ako sa správame navonok. Vypovedá o našej komunikácii s ostatnými, o našich túžbach, starostiach, láske, šťastia, ale aj zlosti, strachu alebo smútku. Odráža sa to v našej tvári, postoji a celkovo v reči tela. V zadnej časti ľudského tela sa zase zhromažďujú všetk súkromné a podvedomé pocity. Negatívne emócie sa ukladajú okolo chrbtice a v zadnej časti nôh. Zášť je ako kyselina.
Spôsobuje zápaly a bolesti hlavy. Hnev oslabuje pečeň, tvrdohlavosť zase kolená a kĺby - časti tela, ktoré by mali byť ohybné. Pocit viny, smútku a nenávisti môže dokonca spôsobiť rakovinu. Bolesť chrbta sa objaví, pokiaľ máte pocit, že vám chýba podpora vášho okolia. A podobných príznakov je omnoho viac.
Čo nám telo hovorí
Bolesť hlavy vám hovorí: "Prebuď sa a dávaj pozor!" Naznačuje, že ignorujete svoju intuíciu alebo svoje najhlbšie potreby a túžby. Bolesť v zadnej časti hlavy alebo stuhlosť krku zase hovorí, že veríte, že ste v niečom urobili chybu a ešte si za to neodpustili. Ste na seba príliš tvrdí. Skúste sa pozrieť do zrkadla, položiť si ruku na tú časť tela, ktorá vás bolí, a niekoľkokrát si zopakovať: "Nie som vinný tým, čo sa stalo, a odpúšťam si všetky chyby, ktoré som urobil."
Oči sú ako okná, skrz ktoré sa pozeráte do sveta. Krátkozrakí ľudia majú tendenciu žiť v prítomnom okamihu. Ďalekozrakí ľudia zase majú vo zvyku plánovať ďaleko dopredu. Neustále si kládu otázku "čo by bolo, keby" a majú veľký problém žiť tu a teraz. Pokiaľ vás často bolia oči, môže to znamenať, že niečo nechcete vidieť alebo sa tým odmietate zaoberať. Problémy s ušami naznačujú, že sa snažíte ignorovať, čo sa deje okolo vás.
Bolesť rúk vám zase hovorí, že sa cítite osamelí alebo odmietnutí druhými ľuďmi. Bolesť pľúc a srdca ukazujú, že nedostávate lásku. Aj keď o niekom viete, že vás má rád, alebo vás dokonca miluje, nie je vám to k ničomu, pokiaľ sami nie ste schopní cítiť lásku. Milovať je ešte dôležitejšie než byť milovaný.
Bolesť brucha a zažívacie problémy sa môžu prejaviť, pokiaľ máte problém s prijatím toho, čo sa deje s vami alebo vo vašom okolí. V bokoch, stehnách, lýtkach sa usádzajú krivdy z minulosti a súčastnosti, a to hlavne tie, ktoré cítite voči svojej rodine. Najväčšia záťaž negatívnych emócií potom nesú naše kolená a chodidlá. Bolesť týchto časti tiel ukazuje, že si liečite zranené city.
3 na 1
Americká psychologička Barbara Fredricksonová spočítala, že na vyrovnanie škody spôsobenej 1 negatívnej emócie potrebujete 3 pozitívne emócie. Dobrou správou je, že si tieto dobré pocity môžete navodiť umelo - donútiť sa k úsmevu, športovať alebo napríklad urobiť niečo dobré pre druhých, dokonca si pozerať veselé obrázky pre dobrú náladu. A tým urobíte niečo aj pre svoju dobrú náladu. Na lieky na dobrú náladu sa, pokiaľ to pôjde, vykašlite.
Potlačenie emócií nepomáha
Aj keď budete negatívne emócie potlačovať, nijak vám to neprospeje. Ako už bolo povedané, emócie sú energie a prirodzenosťou energie je pohyb. Keď pochováte emócie v sebe, nemôžu von a prirodzene sa nerozptýlia. Navyše tak svoje telo okradnete a ďalšiu energiu, ktorú budete potrebovať na potlačenie svojich pocitov. Spotrebujete tak ešte viac nehyhnutných živín a budete o to unavenejší. Ako výsledok sa dostaví frustrácia, zlosť, depresia a psychická bolesť.
Môžete začať obviňovať sami seba a vyvinúť si pocit menejcennosti. Naučíte sa od života očakávať menej, než skutočne potrebujete. Zlé pocity, ktoré nedokážete z tela vypustiť von, vás budú kúsok po kúsku dusiť. Negatívne emócie nám ukazujú, že nám niečo škodí a že to musíme zmeniť. Dávajú nám energiu nutnú na akciu. Pokiaľ sa ale k akcii neodhodláme, musíme emócie vypustiť z tela von tak, aby sme neublížili sebe ani svojmu okoliu.
Zbavte sa zlých emócií
Prvé možnosti, ako sa zbaviť negatívnych emócií, je vypustiť ich von skrz svoje chodidlá. Zobujte si topánky a bosí sa prejdite po tráve, ideálne pozdĺž nejakej rieky. Prúdiaca voda vypúšťa do vzduchu negatívne nabité ionty, ktoré ľuďom zdvíhajú náladu. Usmievajte sa, aj keď sa vám do toho vôbec nebude chcieť. Sám úsmev uvoľňuje v tele endorfíny, vďaka ktorým sa cítime lepšie. Trénujte a nebojte sa fyzicky náročnej práce.
Bezpečne tak zo seba vybijete všetkú negatívnu energiu. Navyše sa vám do tela opäť uvoľnia endorfíny. Dýchajte správne, cez brucho. Ľudia, ktorí trpia fyzickou alebo psychickou bolesťou, väčšinou dýchajú plytko. Vaše telo nemá dostatok okysličenej krvi, a znižuje sa tak jeho schopnosť bojovať so stresom. Ideálnym spôsobom, ako sa vysporiadať s emóciami, je tiež meditácia. Spomalí mozgové vlny, čo sa pozitívne podpíše na vašom podvedomí, a pomôže vám dosiahnúť vnútorného kľudu a rovnováhy.
Psychoneuroimunológia
Veda ktorá sa zaoberá vzťahmi medzi psychikou a nervovým a imunitným systémom tela. Prvá štúdia zameraná na túto tému sa objavila už v polovici 19. storočia, ale samotná veda vznikla až v roku 1981. Využíva poznatky z mnohých rôznych odborov - psychológie, neurológie a imunológie, fyziológie, genetiky, farmakológie či molekulárnej biológie.
Existujú aj čaje na dobrú náladu, takže nie je nič jednoduchšie, než vo svojom kraji, či už je to Košický, Prešovský alebo Žilinský, nájsť dobrú čajoňu a ísť si trochu zameditovať. Možno tam nájdete nového partnera.
[ivi]