Už to nie je smútok, ale depresia
Je dôležité vedieť, či sa vaša depresia nezhoršuje, pretože so znalosťami prichádza sila. Akonáhle uznáte, že sa veci dostatočne nezlepšujú, máte príležitosť vymyslieť ďalšie kroky, ktoré treba podniknúť, aby ste sa uzdravili.
5 príznakov, že nie ste len smutní z rozchodu
Nemáte žiadnu nádej
Cítite sa úplne beznádejne? Veríte, že zajtra bude horšie ako dnes? Že vaša práca bude len ťažšia? Že ísť von s priateľmi je horšie ako smrť? Že už nikdy nebudete milovať alebo už nebudete milovaní? Máte pocit, že vaša budúcnosť je neuveriteľne pochmúrna a premýšľate, či život nie je horší ako všetky tie problémy? Pocit beznádeje je kľúčovým príznakom depresie. Keď sa chcete v depresii, tešiť na budúcnosť je prakticky nemožné. Veríte, že ste bezcenní a nikdy svetu nič nedáte a prečo sa vôbec obťažovať získať nejakú pomoc, keď sa to nezmení? Je to hrozný pocit. Existuje však nádej pre vašu budúcnosť. Aj keď možno budete chcieť dať facku tomu, kto vám povie, že "všetko bude v poriadku", pokiaľ vám pomôže s depresiou, budúcnosť môže byť zrazu jasná.
V práci budete vynikať a budete milovať a znova budete milovaní.
Izolujete sa
Buďte úprimní. Kedy ste naposledy opustili svoj dom? Bolo to včera, aby ste si niečo kúpili? Bolo to pred pár dňami, kedy ste potrebovali zavesiť vypranú bielizeň na záhradu? Bolo to minulý týždeň na nejaké narodeniny? Urobte si invertúru práve teraz, keď ste naposledy opustili dom. Je dôležité, aby ste to vzali na vedomie, pretože je ľahké stratiť prehľad. Trávili ste čas so svojou rodinou a priateľmi? Napĺňa vás predstava, že to urobíte hrôzou a ignorujete všetkých za každú cenu? Chceli by ste radšej zostať doma a pozerať sa na televíziu, než vôbec niečo robiť? Všetky veci, o ktorých sa písalo vyššie, sú známkami toho, že sa izolujete.
Izolácia je ďalším kľúčovým ukazovateľom toho, že ste v depresii a že sa situácia môže zhoršovať. Predstava, že sa zdvihnete zo zadku a niečo urobíte, môže byť práve teraz neuveriteľne skľučujúca, ale ak dokážete čo i len jednu maličkosť – napríklad sa prejsť s kamarátom alebo ísť do kina – budete sa cítiť lepšie, aj keď len na chvíľu. Aj to sa počíta.
Nemôžete vstať z postele alebo gauča
Bojujete s absolútnym nedostatkom energie? Trávite celé dni v posteli, spíte alebo jete zmzlinu a pozeráte sa na "Zúfalé manželky"? Stáva sa vám niekedy, že vstanete z postele, len aby ste sa dostali na gauč, kde sa uvelebíte pod deku a pustíte si romantické filmy, z ktorých sa cítite ešte horšie? Ľudia, ktorí sú v depresii, majú veľmi málo energie a v dôsledku toho trávia veľa času sedavým zamestnaním. A byť sedavý nie je len známkou depresie, ale je to aj to najhoršie, čo môžete urobiť, aby ste sa s tým vyrovnali. Nechajte si poradiť od ľudí, ktorí už tento problém zlomili a vstať dokázali.
Keď vstanú z postele, priložia matrac k stene, takže impulzívny návrat do postele nie je možný. Ďalšia vec je založiť pohovku knihami, oblečením a inými vecami, takže bude pobyt na pohovke nepohodlný. Bez miesta, kam sa zrútiť je povaľovanie sa obtiažnejšie a môže vás to donútiť vyraziť do sveta, trochu si zacvičiť a možno sa aj vidieť s priateľmi.
Nesprchujete sa
Keď sa človek cíti naozaj zle a depresívne, má tendenciu sa nesprchovať. Keď je v depresii, starostlivosť o seba je prvou vecou, ktorá ide bokom. On sa nesprchuje, ona sa neholila, neberie vitamíny, ona neje, neperie bielizeň. V podstate nerobia nič, čo by ich telá mohli udržať byť silné a zdravé. A to, že sa necítia zdraví, len podporuje ich depresie. Väčšinou ľudia vedia, že to robia. Vyvinuli si schopnosť vyrovnať sa s tým, že keď majú chvíľku, kedy sa cítia dobre, osprchujú sa. A s najväčšou pravdepodobnosťou tento malý kúsok starostlivosti o seba urobí veľký rozdiel v nálade, aj keď len na chvíľu. A cítiť sa lepšie a sám sebou pomáha na oslovenie priateľov alebo lekára a požiadať o pomoc.
Sabotujete sami seba
Bohužiaľ, keď sa človek cíti beznádejný, sám, lenivý a špinavý, túžba robiť čokoľvek pozitívneho tam jednoducho nie je. Výsledkom je, že robíte sebasabotážne veci, ktoré vás udržujú v depresii, skôr než posúvajú k uzdraveniu. Aký druh sebasabotáže to je? Oslovenie vášho ex, prenasledovanie na Instagrame, čítanie starých textových správ, zamýšľanie sa nad tým, aké úžasné veci boli na začiatku. Spoznávate sa? Ak áno, okamžite toto správanie zastavte! Všetky tieto veci vás udržia len v temnom mieste.
Rozišli ste sa so svojou druhou polovičkou a áno, je to veľmi smutné, ale vec číslo jedna, ktorú môžete urobiť, aby ste sa cez ňu dostali, je "bezkontaktná". Každý okamih so svojim bývalým vás len stiahne späť do diery depresie. Predstavte si, že by ste namiesto toho kontaktovali kamaráta. Predstavte si, že namiesto toho, aby ste prenasledovali ex na Instagrame, využijete svoj čas na telefóne na písanie SMS so sestrou, ktorá vás rozosmeje. Predstavte si, že namiesto čítania starých textových správ ich zmažete, čím si vezmete späť svoju moc.
A čo tak prijať, že to, čo bolo na začiatku, už nikdy nebude, pretože je to preč? Zvážte teda svoje správanie. Pokiaľ zistíte, že sa sami sabotujete namiesto toho, aby ste robili veci, ktoré musíte urobiť, aby ste sa dostali z tejto temnoty, potom ste rozhodne v depresii.
Pokiaľ sa depresia zhoršuje, môžete s tým niečo urobiť
Prvým krokom je uznať a prijať, že ste v depresii. Ak tak urobíte, pomôže vám to urobiť prvý krok vpred. Akonáhle prijmete svoju depresiu, je čas konať. Osprchujte sa, zložte matrac z postele, oslovte priateľov, zjedzte niečo, čo vám chutí, prejdite sa a vyhnite sa kontaktu so svojimi bývalými. Ak dokážete urobiť len jednu z týchto vecí, budete na ceste na prekonanie depresie a začnete znovu žiť svoj život. Ak zistíte, že tieto veci nepôsobia a depresie nemiznú, možno je čas navštíviť svojho lekára, aby ste zistili, či vám môže pomôcť zvládnuť vašu náladu. Nebude vás súdiť. Nebojte sa!
Byť posadnutý je nebezpečné
Váš vzťah nemal predpoklady „šťastne až do smrti“ a bolo vám z toho mizerne. Ale nielen že máte depresie a stres z rozchodu, ste posadnutí. Viete, že rozchod bol najlepším riešením. Bola to iba otázka času. Ale prečo to nemôžete zo seba striasť? Prečo to nemôžete prekonať?
Prechádzate fázami rozchodu, takže ste očakávali, že budete smutní, naštvaní, dokonca v depresii a vystresovaní kvôli svojmu zlomenému srdcu. Ale neustále myslieť na svojho bývalého? Je to ako keď vás straší a nemáte sa kam schovať. Robíte šialené veci ako je jazda okolo jeho domu, aby ste videli, čo robia alebo čí auto je na príjazdovej ceste. Alebo sledujete sociálne siete svojich bývalých a hľadáte známky jej psychického zrútenia? Voláte z iného čísla, aby ste počuli ich hlas?
Možno v dôsledku vášho rozchodu cítite aj fyzickú bolesť. Možno vás neustále páli na hrudi, je vám nevoľno od žalúdka a bolí vás srdce. A stále sa to zhoršuje. Byť v depresii je normálne, ale nie je normálne byť posadnutý rozchodom. Takmer vysiľujúca, spoločensky dráždivá fáza zamilovanosti nemôže trvať večne. V zdravých vzťahoch sa vyvinie do družobnej lásky poznamenanej vzájomnou náklonnosťou a záväzkom. Ale v prípadoch poslednosti sa rozsvieti dopamínové centrum mozgu.
Každá pripomienka pre zmenu náklonnosti aktivuje centrum odmeny a vytvára eufóriu. Vášnivá láska je ako droga. Vysporiadať sa so stresom, rovnako ako hnevom, zranením, zmätkom a depresiou, keď sa dostanete cez bývalého partnera, je normálne. Facebook kedysi preto na svojej platforme dokonca zaviedol možnosť „dať si pauzu“.
Sklon k posadnutosti rozchodmi a zlomeným srdcom môže mať korene v rodinnej anamnéze a pripútanosti k opatrovateľom. Ak ste vedeli, ako milovať a byť milovaní po celý svoj život a mali ste uspokojené svoje základné potreby, mali ste bezpečné putá. Boli ste nastavení tak, aby ste mali napĺňajúce intímne vzťahy, emocionálnu rovnováhu a zdravé sebavedomie. Boli ste tiež pripravení odraziť sa a rýchlejšie sa uzdraviť zo sklamania a straty. Ak ste však mali nezdravé putá, rozchod v dospelosti by mohol vyvolať problémy zanedbávania a opustenia z vášho detstva.
Váš mozog v podstate nedokáže oddeliť vašu minulosť od prítomnosti. Keď máže zlomené srdce, dostanete sa do separačnej úzkosti. Pokiaľ vaše porozchodové trápenie naberá na obrátkach, je čas na zásah. Každý sa chce dostať zo svojej bolesti. Ale posadnutosť to len podporuje a vystavuje vás riziku, že spôsobíte bolesť ostatným. Zdravá láska v sebe nesie uvedomenie vlastnej intenzity pri vstupe a výstupe z arény. Nesie tiež vedomie svojich limitov. Posadnutosť však nie.
Ak vás trápi depresia, možno vám pomôže, keď sa s niekým zoznámite. Možno nájdete svoju spriaznenú dušu, vďaka ktorej vám bude lepšie. Zaregistrujte sa na online zoznamku a uvidíte... Ale ak vám depresia naozaj veľmi zasahuje do vášho bežného života, nebojte sa navštíviť terapeuta alebo psychológa.
Buďte "v pokoji" a zoznamujte sa na poriadnej internetovej zoznamke!
[ivi]