Trápne situácie, ktoré sa môžu stať na prvom rande
Keď máte s niekym dohodnuté prvé rande, odchádzate na ňho nadšení, ale aj nervózni. Zároveň si nieste istí, čo od toho môžete očakávať, aký je váš náprotivok v skutočnosti, a podobne. Navyše na ňho chcete zapôsobiť, tak sa snažíte vyzerať a správať čo najlepšie. Nikto nechce rozliať nápoj alebo stratiť slová, ktorých nerítomnosť vedie k trápnemu tichu. Každý chce na svojom rande zažiariť ako hviezda, pretože na prvom dojme veľmi záleží.
S prvým rande je to však, ako keby ste si hodili mincu. Na jednej strane všetko môže dopadnúť dobre. Konverzácia je plynulá, vzájomná príťažlivosť očividná a končí to tak, že si dohodnete ďalšie rande. Na druhej strane môže rande skončiť totálnym fiaskom. Môže sa pokaziť čokoľvek a vy sa ocitnete v situácií, kedy budete premýšľať nad tým, čo by ste mohli použiť ako zámienku k predčasnému odchodu. Stať sa to môže úplne každému. Žiadne rande nieje nikdy úplne perfektné a niekedy tie úplne najhoršie môžu slúžiť ako životné lekcie, z ktorých sa do budúcna môžete poučiť a pripraviť sa na ne, ale tiež to môže byť vtipná historka, ktorú budete rozprávať svojim blízkym.
Akým trápnym situáciam môžete na prvom rande čeliť?
Váš náprotivok má oneskorenie
Nikto nemá rád nedochvíľnosť, ale občas sa to stáva. Viacmenej keď si stanovíte čas a miesto, očakávate, že vaš náprotivok bude dochvíľny. A keď nieje, začínate mať zmiešané pocity. Na druhú stranu si musíte uvedomiť, že príčinou môže byť čokoľvek. Napríklad dopravná zápcha, môže sa náhle niečo neodkladné prihodiť, čo zdrží váš náprotivok, alebo sa môže stratiť a chvíľu hľadať miesto vášho stretnutia. Môže sa to stať každému a to aj vám, preto ho hneď neodcudzujte za nedochvíľnosť. V živote nikdy nejde všetko podľa plánu. Vypočujte si, čo vám chce váš náprotivok povedať a neriešte to. Nedochvíľnosť nerobí dobrý prvý dojem, to najdôležitejšie však je, že váš náprotivok nakoniec prišiel. Na tom jedinom záleží.
Na rande vôbec nedorazí
Ešte horšie než nedochvíľnosť je skutočnosť, že váš náprotivok vôbec nedorazí a nedá vám včas vedieť. Vy medzitým čakáte v reštaurácii pekne oblečení a natešení, že spoznáte niekoho nového, objednáte si niečo na pitie a čakáte ďalej. Nikto však neprichádza a vy sa cítite ranení a ponížení. Pokiaľ však náprotivok nepríde, zistíte, čo sa stalo a napíšte mu alebo zavolajte. Je možné že sa niečo stalo alebo si zaznamenal do diára nesprávny dátum. Opäť si vypočujte, čo má na srdci a podľa toho sa zariaďte. Rande môžete presunúť, váš náprotivok by vám to však mal pekne vynahradiť za to poníženie, ktoré vám spôsobil.
Príliš veľa hovorí
Hovorenie vytvára konverzáciu, čo je základ pre zoznamovanie. K slovu by sa ale mali dostať obidvaja. Keď niekto hovorí príliš, môže to byť nepríjemné a otravné. Pokiaľ váš náprotivok veľa hovorí a nepustí vás k slovu, je to varovný signál. Môže to znamenať, že váš náprotivok rád preberá kontrolu a neberie na vedomie, ako sa cítia ostatný. Nerezignujte a pokúste sa vložiť do konverzácie. Nechajte sa počuť. Keď sa vám to rande nepodarí, mali by ste pouvažovať nad tým, či chcete takým situáciam čeliť neustále a podľa toho sa rozhodnúť, či s tým človekom chcete byť.
Nehovorí vôbec
Opačný extrém od prílišného hovorenia je mlčanie. Ticho patrí medzi tie najtrápnejšie situácie, ku ktorým môže na rande dôjsť. Nedovoľte, aby vám to pokazilo vaše rande. Môže to byť nepríjemné, ale aspoň sa pokúsite zachrániť váš večer pred fiaskom. Kto vie, možno sa váš náprotivok len hambí a potrebuje trochu postrčiť správnym smerom, alebo mu jazyk zviazala nervozita, s čím pomôže drink na guráš.
Váš náprotivok sa zabudol zmieniť, že je alergický na nejaké jedlo, alebo že je vegán/vegetarián
Keď si dohovárate rande a premýšľate, že pôjdete na večeru do reštaurácie, je dobré sa vždy pri vyberaní zmieniť, či ste alergický na niektoré potraviny alebo niečo nejete, aby ste mohli vylúčiť nevhodné reštaurácie. Keď to nikto z vás neurobí a zmieni sa o tom až na rande, bude to nepríjemné pre oboch. Preto sa dopredu vždy uistite, či niesú vaše možnosti limitované. Spýtajte sa svojho náprotivku, čo má a nemá rád, a či existuje niečo, čo nemôže jesť. Zjednoduší sa tým výber reštaurácie, ktorá bude vhodná pre oboch.
Nenápadne sa vytratí a nechá vás v nepríjemnej situácií
Niekedy to proste nevíjde. Pokiaľ rande neprebieha dobre, a vy chcete odísť, buďte slušný a oznámte svojmu náprotivku, že odchádzate. Neskúšajte žiadne triky o tajnom zmiznutí, ktoré ste mohli vidieť vo filme. Keď sa to náhodou stane vám, nič si z toho nerobte a užite si zbytok večera. Môžete si napríklad urobiť večer pre seba alebo zavolať svojim priateľom a pozvať ich, aby s vami povečerali.
Niekto povie niečo zlé
Je úplne zbytočné dávať si pozor na jazyk, aby ste nepovedali niečo, čo by mohlo váš náprotivok rozrušiť alebo v ňom vyvolať nepríjemný pocit a naopak. Pokiaľ váš náprotivok povie niečo urážajúce alebo zvláštne, milo ho na to upozornite, možno to len zle vyznelo. Keď je človek nervózny, môže povedať niečo, čo by normálne nepovedal.
Hovorí iba o sebe
Niektorí ľudia si nemôžu pomôcť a proste musia hovoriť o sebe. Ich svet sa točí iba okolo nich a oni nevidia aký to ma vplyv na ostatných. Ak sa ocitnete na svojom rande v takej situácií, mali by ste sa pokúsiť vložiť do konverzácie. Rande je pre dvoch ľudí, nielen pre jedného a váš náprotivok by si mal uvedomiť, že pri stole nieje sám. Dajte mu najavo, ako sa cítite, alebo zmeňte tému.
Chceli by ste spoznať niekoho nového? Zoznámte sa s niekým na zoznamke a pozvite ho na rande!
[rox]