Spoznajte pravidlá správnej hádky
Všetci poznáme rôzne typy párov. Niektoré sa hádajú od rána do večera, v iných navzájom sotva zvýšia hlas. Niečí rodičia sa doma hádali stále. Neboli to také tie neškodné hádky, ale poriadne búrky, tornáda, krupobitie. Už sa pravdepodobne nehádajú. Sú rozvedení. Rodičia vašich najlepších kamarátov sa zase napríklad vôbec nehádali. Možno si ešte pamätáte, ako ste k nim radi chodili. Ich byt bol oázou pokoja a rodinnej pohody. Považovali ste ich rodičov za vzor dokonalého vzťahu a vždy ste boli presvedčení o tom, že aj vy budete mať raz taký vzťah.
Bez hádok, plný harmónie, vzájomného porozumenia a...... no, veď to poznáte. Ešte stále sa nehádajú: pretože sú rozvedení a nežijú už spolu. Takže, ako to je? Sú hádky dobrým alebo zlým korením pre vzťah? Či už si o hádkach myslíte čokoľvek, určite ste sa s nimi vo svojom vzťahu stretli. Prežiť plnohodnotný citový vzťah bez toho, aby ste sa pohádali, je ako keby ste chceli plávať a zároveň nebyť mokrí. Každý partnerský vzťah má svoje etapy a hlavne u dlhodobých vzťahoch je veľmi dôležité veci spoločne riešiť.
Dať jeden druhému najavo, čo vám vadí a prekáža. Skrátka spolu komunikovať. V opačnom prípade sa môže stať, že za roky spoločného života sa v jednom z vás, alebo dokonca v oboch nahromadí toľko krivdy, že už nebude cesty späť. Asi sa nedozviete žiadnu novinu, keď napíšeme, že vzťah nie je žiadny samohybný stroj, ktorý by išiel bez toho, aby sa o neho obidvaja starali. Bohužiaľ, mnoho párov na to nemyslí. Môžu za to aj začiatky vzťahu, keď nám zamilovanosť skutočne nasadí na nos ružové okuliare a my sme k chybám toho druhého oveľa tolerantnejší.
Bezchybný partner ani neexistuje
Ružové okuliare nie sú len nejakou slovnou hračkou alebo ktoré predložili obraz toho, ako sa človek v zamilovanosti pozerá na svet a hlavne na toho druhého. Je to vedecky podložený chemický proces. Mozog totiž v období čerstvej zamilovanosti produkuje látku, ľudovo nazývanú hormón zamilovanosti. Odborne sa táto látka volá fenylathylamin a v našom tele spôsobuje zvýšenie hladiny serotonínu - hormónu šťastia. Preto si pri všetkej zamilovanosti a romantike vo vzťahu treba uvedomiť, že všetko, čo nám teraz trochu prekáža alebo čo prehliadame, pretože sme zamilovaní, nám za 10 - 20 rokov bude neznesiteľne liezť na nervy.
Podľa odborníkov je dôležité vzdať sa snovej predstavy, že partner sa kvôli nám zmení. Preto sa už na začiatku skúste pozrieť na váš vzťah triezvymi očami. Áno, toto mi na ňom vadí, ale tieto vlastnosti sú, naopak, chcené. Bezchybný partner ani neexistuje. Existuje len miera našej tolerancie. A vy si musíte stanoviť jej presné hranice. Vyrovnávanie sa s chybička krásy toho druhého môže prebiehať rôznou formou. Niekto to dusí v sebe a nakoniec to nechá padnúť do zabudnutia, iné páry sa pohádajú.
Zatiaľ čo v prípade prvej alternatívy by sme sa pravdepodobne viac zhodli, že je to lepšia cesta, časopis Journal of Family Communication priniesol zaujímavé výsledky štúdie, ktorú uskutočňovali na 200 pároch v priebehu dvadsiatich rokov. Prišli na to, že páry žijúce bez hádok žili podstatne kratšiu dobu ako partneri, ktorí sa spolu hádali. Pozor. Nie je ale hádka ako hádka. Každodenné osočovanie, urážanie sa a vzájomná výmena hrubých slov rozhodne nie je v poriadku. S hádkou je to ako so všetkým, čo v živote robíme - musíme sa to naučiť.
Revízia vzťahu
Raz za čas sa pohádať je prospešné hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najdôležitejším je to, že nám práve hádky umožňujú urobiť si inventúru vo vlastnom vzťahu. Nielen náš byt alebo šatník potrebuje jarné a zimné vypratanie. Tak rovnako je dobré upratať si raz za čas aj vo svojom vzťahu. Bude nám to rovnako užitočné ako keď občas zmeníme účes, vymeníme staré kusy oblečenia za nové, alebo keď je jednoducho vyčistený celý byt a zbavíme sa zbytočností. Predsa len partner do istej miery zrkadlí nás samotných.
Za spoločne prežité roky sa každý z nás občas zachytí v sieťach stereotypného správania, ktoré môže toho druhého hrozne vytáčať. Vzájomne si hovoriť, aj so zvýšeným hlasom, čo nám vadí, po čom túžime a čo by sme ocenili, môže vliať do vzťahu celkom nový svieži vietor. Spolužitie dvoch ľudí môžeme celkom jednoducho prirovnať k milostnému aktu. Bez toho, aby nám to ten druhý otvorene povedal, predsa nemôžeme vedieť, čo ho najviac vzrušuje, čo sa mu páči a čo by v spoločnom sexuálnom živote preferoval.
Niektorí ľudia zastávajú názor, že občasné hádky udržujú napätie, ktoré môže byť zdravým korením pre vzťah. Ale pozor, všetkého veľa škodí a platí to dvojnásobne v prípade hádok. Ak je ich príliš veľa, skutočne môžu mať na vzťah deštruktívny vplyv.
Priebeh bežnej hádky
Typická hádka má väčšinou tri štádia. Tie sa od seba líšia hlavne gradáciou spojenou so zvyšovaním hlasu a rovnako aj voľbou sprostých slov. Na začiatku každej hádky je rozbuška. Začína typickými "vytáčacími" otázkami: "Ako je možné, že stále nie je vynesený kôš?" "Si slepý, nevidíš, že je potrebné znovu vymaľovať?" Podobné vety sú jasným signálom, že sa k niečomu schyľuje. Mračná sa pomaly zaťahujú. Počas druhej fázy sa dostávajú na povrch všetky krivdy. Na rad prichádza obviňovanie, zhadzovanie a vyčítania všetkých chýb, ktoré na tom druhom vidíme.
Ku spochybňovaniu samotného vzťahu sa partneri dostávajú v tretej fáze hádky. Typickými sú hlášky: "S tebou sa nedá žiť!", "Tak už to ďalej nejde...", "Ak sa nezmeníš, rozvedieme sa!". Prvé, čo by sme si mali pri hádkach zapamätať, je to, že slová dokážu napáchať veľa škody. Všetko, čo poviete, sa nedá vziať späť. Vzájomným osočovaním sa len prehlbuje prasklina vo vašom vzťahu. Základom všetkého je komunikácia a súčasťou komunikácie sú aj hádky. Preto je veľmi dôležité, aby ste si osvojili pravidlá toho, ako sa správne pohádať.
Umenie hádať sa
Urobte si čas
Keď máte pocit, že v sebe niečo dusíte a chcete sa toho zbaviť, je nevyhnutné si s partnerom pohovoriť. Nikomu nie je príjemné hovoriť o negatívnych veciach, ale v živote sa tomu nevyhnete. Preto vám nezostáva nič iné, než sa odhodlať a povedať partnerovi preklínanú vetu - "Chcel/a by som si s tebou porozprávať". Prečo je dobré to urobiť? Pretože na hádku potrebujete čas a aj vhodný priestor. Keď sa začnete hádať "neplánovane", môže sa stať, že vás niekto vyruší, alebo budete musieť diskusiu prerušiť a veci zostanú nevypovedané.
Plánovanie je dobré aj z toho dôvodu, že nebudete spor riešiť impulzívne alebo v opitosti. To je vôbec tá najhoršia varianta.
Ujasníte si, čo chcete
Konštruktívna hádka by mala mať presne stanovený cieľ. Nestačí len vedieť, že vás niečo štve. Keď to neviete vy, ako to môže vedieť váš partner? Zamyslite sa na chvíľku a ujasnite si, o čo vám ide, čo vás štve a ako by to mohol váš partner zmeniť. Keď už budete premýšľať o vzájomnom vzťahu, buďte sebakritickí aj sami na seba. Napíšte si to na papier - vašu predstavu ideálneho vzťahu a spôsob, ako by ste sa k nemu mohli dopracovať. Pri konkrétnej konfrontácii sa vyhýbajte všeobecným vetám ako: "Mal by si mi viac pomáhať", "Chcela by som, aby si sa mi viac venoval." Nahraďte ich konkrétnymi vetami, ktoré ponúkajú riešenie.
"Veľmi by mi pomohlo, keby si si vzal na starosť vynášanie smeti", "Potešilo by ma, keby si ma pozval do kina." Snažte sa byť konkrétni a nevyčítajte.
Žiadne rany pod pás
Vždy myslite na to, čo chcete dosiahnuť. Nechcete predsa svojho partnera naštvať, ale dosiahnuť zmeny vo vašom vzťahu. Preto je veľmi dôležité hrať férovo. Staré krivdy a staré hriechy by mali zostať zabudnuté. Pokiaľ na nich budete lipnúť, zaseknete sa v začarovanom kruhu a nikam sa vo svojom snažení nedostanete.
Pozitívne myslenie
Je veľmi pravdepodobné, že v momente, kedy chcete niečo riešiť, ste na svojho partnera naštvaní. Možno zúri. A určite sa môže stať, že vás naštve aj počas hádky. Buďte na to pripravení a obrňte sa pozitívnym prístupom. Spomeňte si na všetko pekné, čo ste spolu prežili, snažte sa pochopiť aj toho druhého. Určite to nie je len jeho vina. Ste v tom vždy dvaja.
Dialóg je produktívnejší než monológ
Hádka nie je len o vás a o tom, čo vy si myslíte. Je o vzájomnej dohode, kompromise. Súčasťou konštruktívnej hádky by nemalo byť len vaše rozprávanie, ale aj počúvanie. Spýtajte sa aj na jeho názor, čo si o tom myslí a ako to on cíti. Pritom berte do úvahy, že muži predsa len o svojich pocitoch nehovoria s takou ľahkosťou ako ženy. Dajte preto druhému čas. Uvarte napríklad kávu alebo mu ponúknite koláč, ktorý ste pripravila. Aj takéto nenápadné gesto dokáže uvoľniť atmosféru a pohnúť ľady.
Skúste svoj vzťah viesť tou správnou cestou. Ak nemáte v súčasnej dobe partnera, nie je nič jednoduchšie, než si nejakého nájsť online. Pomôcť vám v tom môže napríklad naša online zoznamka.
[ivi]