Spolubývanie pripraví na život s partnerom
Spolubývanie viacerých osôb v jednej miestnosti alebo byte vyzbrojí jedinca nevídanou trpezlivosťou a dávkou ľahostajnosti a odolnosti voči rôznym nešvarom druhých. Nájsť spoločné bývanie v Bratislave, Banskej Bystrici alebo Košiciach nie je ťažké, veľa ľudí k sebe niekoho hľadá, aby ušetrili na nájme a iných výdavkoch. Naučíte sa vychádzať s rôznymi typmi ľudí.
Zaspíte za akýchkoľvek podmienok
Ďalšou veľkou výhodou je, že sa naučíte zaspať nehľadiac na to, čo sa okolo vás deje. V kuchyni sa odohráva bujará oslava, ktorú zapríčinil prvý tohtoročný melón? Váš byt pojal viac ľudí ako súprava metra a vy nutne musíte ísť spať, pretože na druhý deň v sedem ráno máte skúšku. Na podobné spontánne akcie musí byť človek pripravený. Ak vydržíte a dáte si s priateľmi naozaj len jedno pivo, posilníte pevnú vôľu a odhodlanie. Čo na tom, že si idete ľahnúť, vy napriek všetkej nepravdepodobnosti dokonca aj zaspíte! Čo sa vám môže hodiť do budúcna. Až budete žiť s chrápajícím partnerom či partnerkou, ktorá vŕzga zubami horšie ako staré vráta od stodoly, oceníte tréning, akému vás vystavili spolubývajúci, a ešte im rozošlete ďakovné e-maily za naozaj pokojné bývanie.
"Priateľka vyzerá ako nežná kvetinka, ale chrápať dokáže ako starý ožran. Mne to našťastie nevadí, býval som celú vysokú na internáte. Iste si viete predstaviť, s čím všetkým sa človek musel vyrovnať," spomína s úsmevom Peter (31 rokov). Podľa neho internát bol skvelou školou života a podobne hovorí aj Martin (29 rokov), ktorý už dlho žije s partiou kamarátov v jednom veľkom žilinskom byte.
"Nie je to vždy ideálne, ale vieme sa dohodnúť a vyhraniť si priestor. Zábava a spoločné akcie sú nenahraditeľné, neviem si predstaviť, že by som býval niekde v garsónke úplne sám, "vysvetľuje. Hovorí, že najviac si užíva spoločné varenie a večere. Má rád, keď sa neustále "niečo deje". "Potrebujem mať okolo seba priateľov, aby som bol šťastný a spolubývanie je perfektný spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným," dodáva Martin na záver.
Naučíte sa čakať
Poznáte to, keď sa v domácnosti rozhodne, že je potrebné umyť okná? Všimli ste si, ako dlhá doba uplynie od rozhodnutia k činu? Každý to môže mať inak a niekto sa dokonca bez rozmyslu vrhne rovno na vec a okná sa blýskajú čistotou. Trpezlivému, pokojnému čakaniu vás naučí jedine spolubývanie. Partia ľudí, sa musí odhodlať na splnenie spoločnej úlohy. Musí sa chcieť každému členovi, všetci musia mať čas a nikto sa nesmie flákať.
Systém služieb na domáce práce je tiež perfektným tréningom. Vyšla na vás rada, ale ten pred vami nepohol prstom? Pripomeniete mu to a čakáte. Veď o nič nejde, ak stav domácnosti nie je alarmujúci a umožňuje nechať všetko tak, ako je, bez zásahu handry.
"Spolubývanie v desiatich ľuďoch ma naučilo vkľude počkať, čoho si môj manžel neskonale cení. O niečo ho poprosím, on zvyčajne povie, že to urobí neskôr. Väčšinou chcem vedieť kedy, a potom už mu vec nepripomínam. Veď povedal, že to urobí, prečo by som sa stresovala, "vysvetľuje Soňa (34 rokov), ale upozorňuje, že to nie je až také ružové, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Podľa nej je dôležité vydržať a neporadit si s úlohou sama alebo požiadať niekoho iného.
Ďalej si zvyknite, že sa nevychádza presne včas. Pokiaľ ide väčšia skupina ľudí niekam spoločne, vždy sa niekto vracia, niekomu trvá než nájde ľavú topánku k tej pravej a ženy sú ešte v spodnej bielizni, keď muži stepujú pri dverách.
[paf]