Násilie a ponižovanie nie je normálne
"Mám pocit, že si za to môžem vlastne sám. Veď som robil toľko vecí zle. Kým nedošlo na bezdôvodnú fyzickú silu, neuvedomoval som si, že moja manželka je vlastne tyran, "opisuje Jaroslav (46 rokov) svoj život. Rozpráva, že dlhé roky jeho manželka až nezdravo žiarlila. Kamaráti ho vraj upozorňovali, že to nie je normálne správanie dospelej osoby, ale on sám to chápal ako prejav veľkej lásky. Potom nasledovalo vydieranie, ktoré prešlo k vyhrážania a ponižovania. K fackám a ranám päsťou už ostával len krôčik.
Jaroslav je jedným z mála mužov, ktorý sa nehanbil svoj problém riešiť. Podal žiadosť o rozvod a ako dôvod uviedol násilia. Podľa jeho slov nešlo o taliansku domácnosť, jeho manželka mala vždy prevahu a on sa jej snažil upokojiť. Keď došlo aj na fyzické napadnutie, cítil sa bezbranný. "Veď je to žena! Predsa by som nemohol udrieť ženu, "vysvetľuje Jaroslav, ktorý bol v koncoch. Nemohol sa útokom manželky brániť a modrín si všimli aj priatelia a kolegovia. Jaroslav hľadal rôzne výhovorky a až po rozvode priznal pravý dôvod. "Nechcel som s tým ísť na verejnosť, svoju bývalú manželku mám rád a rozhodne som ju nehodlal očierňovať vopred," hovorí. Rozvod všetko vyriešil a bývalá partnerka navštevuje psychológa.
Ženy bývajú v pasci
Jaroslavův príbeh je jedným z mála, ktorý neskončil ublížením na zdraví alebo smrťou. Situácia je veľmi komplikovaná najmä pre ženy. Bývajú finančne závislé na partnerovi, nedokážu sa ubrániť jeho ranám a navyše sa veľmi často snažia chrániť hlavne svoje deti. Ženy sú v tomto ohľade bezbranné, zdieľajú domácnosť s násilníkom a jeho vykázanie na niekoľko dní z domu, nerieši situáciu, kam ísť.
"Bolo to zúfalé, nemali sme s dcérou úniku. K mojej 70 ročnej mamičke a 90 ročnej babičke sme sa odsťahovať nemohli. Skúšali sme sa obrátiť so žiadosťou o pomoc na jedno dobre známe centrum, kde nám ale vlastne nič neponúkli, "vysvetľuje Lucie (54 rokov), ktorá má všetky trable už pár 15 rokov za sebou a nerada na toto obdobie spomína. Vtedy mohol byť útočník vykázaný z bytu len na 24 hodín, za tak krátku dobu nemožno zohnať bývanie alebo sa odsťahovať. Riešenie sa objavilo až po niekoľkých rokoch, keď sa po vygradovanej situáciu násilník sa nechal dobrovoľne hospitalizovať na psychiatrii. Zariadenie opustil veľmi skoro, týždeň Luciu stačil na to, aby všetko zariadila as dcérou zmizla.
"Dlho sme nikomu nezveril, kde žijeme zo strachu z prenasledovania. O našom presťahovaní sme vedeli len ja a dcéra, "líči napínavý príbeh Lucie. Všetkým ženám, ktoré žijú v podobnej situácii, radia, aby sa nebáli chopiť akejkoľvek príležitosti k úteku.
Hlavné je každý incident hlásiť na Polici Českej republiky, pokiaľ sa budú útoky opakovať, je ľahšie útočníka odsúdiť, pretože už bude mať záznamy.
Čo je domáce násilie a ako sa prejavuje
Na webových stránkach Polície SR, občianskeho združenia Acorus alebo v internetovej verzii Lidových novín, sa možno dočítať, čo všetko je domáce násilie. Za toto správanie hrozí priestupky aj trestné stíhanie, záleží na miere násilného správania a rozhodnutie sudcu.
Pre presné definovanie, čo znamená domáce násilie, je uvedené na webe občianskeho združenia Biely kruh bezpečia. Aby čitateľovi Seznamte.se dostali kompletné informácie, zásadnú časť redaktorka okopírovala.
Kľúčové znaky domáceho násilia:
- Opakovanie a dlhodobosť - z jedného útoku akéhokoľvek charakteru ešte nedá určiť, či ide o domáce násilie. Môže to však byť jeho začiatok.
- Eskalácie - od urážok sa stupňuje k psychickému znižovanie ľudskej dôstojnosti až k fyzickým útokom a závažným trestným činom ohrozujúcim zdravie a život.
- Jasné a nespochybniteľné rozdelenie rolí osoby ohrozené a osoby násilné - domáce násilie nie sú vzájomná napádanie, hádky, bitky, spory, kde sa úlohy osoby násilnej a osoby ohrozené striedajú.
- Neverejnosť - prebieha spravidla za zatvorenými dverami bytu či domu, stranou spoločenskej kontroly.
Aby skutok bol domácim násilím, musia byť naplnené všetky štyri znaky!
Prejavy domáceho násilia:
Psychické násilie
- zastrašovanie - zlé pohľady, výhražné gestá, predvádzanie zbraní, ničenie vecí, ubližovanie iným v prítomnosti ohrozené osoby
- zvýšená kontrola všetkého, čo ohrozená osoba robí - kam ide, s kým hovorí, čo hovorí, kedy sa vráti, obmedzovanie samostatnosti a rozhodovanie o sebe
- kritizovanie a ponižovanie - nadávky, zosmiešňovanie, znižovanie schopností, spochybňovanie duševného zdravia, zľahčovanie obáv, prehliadaniu prianí a potrieb
- vyhrážanie a vydieranie - nútenie k poslušnosti, vyhrážanie bitím, prerušením kontaktov, samovraždou, vydieranie cez deti, vnúčatá, vyvolávanie pocitov viny
- fyzické násilie - facky, rany päsťou, kopanie, búchanie hlavou (napr. O stenu, kúrenie), škrtená, ťahanie za vlasy, bitie nejakým predmetom apod.
- sociálne násilie - izolácia od príbuzných a priateľov - zákaz prijímať návštevy, svojím správaním odrádzať návštevníka od ďalších návštev, zákaz telefonovať, pozerať sa na TV, sprevádzanie napr. k lekárovi, na úrady
- ekonomické zneužívanie - zamedzenie prístupu k financiám (i vlastným), vydieranie, vynútiteľnosť prepísanie bytu, nehnuteľnosti
- sexuálne násilie
- kombinácia
Rizikové faktory sprevádzajúce vznik domáceho násilia medzi blízkymi osobami:
vynútená sociálna izolácia
finančná závislosť na partnerovi
starostlivosti o deti v rámci materskej a rodičovskej dovolenke
zdravotné postihnutie a obmedzenia
vyšší vek a bezmocnosť seniorov
prechod z aktívnej zamestnanosti do starobného či iného dôchodku
nezvládnuté rodičovstvo a výchova detí
závislosti násilnej osoby
Zdroj: http://www.acorus.cz/cz/domaci-nasili/info-o-domacim-nasili.html
[paf]