Rozlúčka so slobodou
Rozlúčku so slobodou v minulosti usporiadali skôr muži, ale v poslednej dobe si začali svoju rozlúčku užívať aj ženy. K nám sa táto tradícia dostala zo zahraničia a stala sa veľmi obľúbenou. Je to predovšetkým odreagovanie od stresu a zhonu pri prípravách na svadbu. Cieľom je užiť si bezchybný večer s najlepšími priateľmi, odviazať sa a cítiť sa slodobne... Koľko slobody je ale dovolené?
Čo sa na rozlúčke smie?
Kam až sa na rozlúčke zájde záleží spravidla na budúcich manželoch a ich dohovore. Mali by si ujasniť hranice, čo ešte áno a čo už nie, aby sa z nej nakoniec nestala predsvadobná nočná mora. Niektorí si dokonca dovolia aj posledný "nemanželský" sex. Väčšinou sa ale jedná o nejaký striptíz a pod. Sú to posledné dni "slobody", tak partnera nechajte, nech si ich riadne užije. Keď je reč o posledných dňoch, kedy sa rozlúčka vlastne koná?
Na kedy rozlúčku naplánovať
Lúčenie so slobodou by malo prebiehať posledný deň pred svadbou. Len ťažko si to ale ide predstaviť - na takýchto rozlučkách sa väčšinou dosť holduje alkoholu a predstava, že budete musieť druhý deň skoro vstávať, aby ste stihli svoju vlastnú svadbu, nie je práve ideálna. Nehľadiac na to, že na nej chce človek vyzerať trochu k svetu, a to po prebdenej noci s rannou opicou veľmi nejde. A navyše by ste mohli dopadnúť ako postavy vo filme Vo štvorici po opici a na svoju svadbu skoro nedoraziť ... Takže je lepšie usporiadať rozlúčku niekoľko dní vopred.
Zariadiť si sám alebo najať agentúru?
Ak máte na svadbu s partnerom peniaze bokom a budú vám nejaké "prebývať", je dobré si ušetriť čas a nechať aspoň plánovanie rozlúčky na niekom inom. Existujú špeciálne agentúry, ktoré zariadia v podstate úplne všetko - zabezpečia vhodné miesto, výzdobu, rozoslanie pozvánok, štýlovú dopravu limuzínami, program a ľudí, ktorí na neho budú dohliadať, a v neposlednom rade aj catering. Ak je vám milšie, aby ste si rozlúčku usporiadali vy sami, musíte ale počítať s ďalším časom vynaloženým na plánovanie, alebo nebyť náročný. Ďalšou možnosťou je, že vám rozlúčku usporiadajú vaši priatelia, robia sa aj utajené rozlúčky, kedy si kamaráti pre budúceho novomanžela prídu a nič netušiaceho ho odvezú na "miesto činu".
Dámska rozlúčka
Dámy sa rady bavia a radi si užívajú. Ich rozlúčka je plná drinkov, šampanského a ženského smiechu. Môže sa objaviť aj nejaký ten pánsky striptíz pre lepšiu zábavu. Organizuje ju buď družička, svedok alebo nevesta a koná sa väčšinou doma, v reštaurácii či v bare.
Darček pre nevestu
Darčekom môže byť akákoľvek maličkosť od kvetov, rôznych drobností (napríklad podprsenka alebo nohavičky z cukríkov) až po veci pre bábätko - tie ale len v prípade, že je nevesta tehotná, v opačnom prípade by mohla nastať trápna situácia. Často sa na stole objaví aj torta v tvare penisu. Pre budúcu nevestu sa tiež môže kúpiť šerpa s nápisom "Budem sa brať!" "Bride to be!". Kamarátky sa môžu dohovoriť a pojať darček kreatívne, napríklad takto:
Tento darček od nás prijmi ako malú prvú pomoc pre nevestu
- Knižku máš na načerpanie inšpirácie do manželstva.
- Podväzok je tu preto, že tradícia velí tak, že ho musí mať každá nevesta.
- Fľaštičku alkoholu máš na guráž pred obradom.
- Vreckovky sú na slzičky šťastia pri obrade.
- Tričko máš na večernú párty, aby každý poznal, že si nevesta, aj keď už na sebe nebudeš mať svadobné šaty.
- Šľahačku môžete využiť na šteklivé hrátky pri svadobnej noci. Fantázii sa medze nekladú.
- Vincentku máš na ráno po svadbe. Snáď ju ale nebudeš potrebovať.
- A vareška, tá je na manžela, až bude "na zabitie".
Prajeme Ti krásny, pohodový, šťastný a hlavne jedinečný svadobný deň!
Kto platí?
Ženy sú väčšinou tie, ktoré peniaze riešia o trochu viac. Navyše sa nechcú cítiť zle kvôli tomu, že to za nich niekto platí. Väčšinou sa táto situácia rieši tak, že nevesta platí prvého panáka alebo koktail pre každého a ostatné si platí každá kamarátka už sama. Keď je to ale pre nevestu prekvapenie, je lepšie, keď celú útratu zaplatia kamarátky. Ak ju organizuje nevesta, je to na nej, môže pokojne zaplatiť útratu celú ona.
Pánska rozlúčka
Muži neriešia toľko prípravu a organizáciu ako ženy, pre nich sú to zbytočné veci. Teda je všetko viac spontánne. Mužská rozlúčka sa väčšinou koná v krčmičke alebo bare, prípadne aj v striptízovom bare alebo nočnom klube. Darčeky sa väčšinou nedávajú, a keď už, tak nejaké žartovné predmety.
Kto platí?
Rovnako ako organizácia alebo darčeky, ani platenie nie je u mužskej rozlúčky nejakým stresom. Väčšinou si každý platí "to svoje", alebo sa navzájom všetci pozvú.
Spoločná rozlúčka
Ani spoločná rozlúčka nie je vylúčená. Obzvlášť potom ak majú budúci manželia spoločných priateľov. Žiadne pohlavie nemá "vstup zakázaný". Je to dobrá príležitosť, aby ste všetci spoločne mohli stráviť príjemný čas, hlavne potom ak sa niektorí nebudú samotnej svadby zúčastniť.
Lúčenie so slobodou v zahraničí
Ako už bolo spomenuté, v niektorých krajinách je dokonca povolený nejaký sexuálny zážitok s inou osobou ako s budúcou manželkou/manželom. Muži z Ameriky (ale i z Anglicka) sa často vydávajú do Strednej Európy, hlavne preto, že sú tu lacnejšie striptízové kluby a sú otvorené nonstop alebo do ranných hodín. Tu sa dokonca Praha umiestnila po zhodnotení niekoľkých kritérií ako prvá v rebríčku. Na takéto cesty do iných krajín za účelom rozlúčky sa špecializujú aj agentúry. Iné obľúbené miesto pre rozlúčku je Las Vegas. Tieto rozlúčky, vzhľadom k tomu, že sú organizované úplne v iných mestách alebo štátoch, nie sú podujatia jednodňové ako u nás, ale väčšinou trvajú 3-4 dni.
Rozlúčka so slobodou je oddychová záležitosť, je to čas, pri ktorom máme "vypnúť" a užívať si. Hoďte za hlavu predsvadobný zhon a užívajte si so svojimi priateľmi.
[Lil]
Zdroj:
https://www.beremese.cz/forum/rozlucka-se-svobodou/rozlucka-se-svobodou-jak-ji-zorganizovat/?page=16
http://www.snubni-prsten.cz/magazin/svatba/81-rozlucka-se-svobodou-muzi-x-zeny.xhtml