Rozhodnutie o manželstve: všetko alebo nič
Má manželstvo ešte zmysel?
Najskôr bolo manželstvo veľmi dôležité, lenže dnes už to tak nieje. Keď ženy nemali rovnaké role a práva ako muži, boli svojím spôsobom skutočne tak trochu majetkom. Svadby sa usporiadavali, aby sa upevnili vzťahy medzi oboma rodinami alebo aby sa spojili majetky či územia. Spoločenské dedičstvo ovplyvňovalo a niekde ešte stále ovplyvňuje manželstvo a výber partnera. Iba kvôli materiálnym veciam sa dodržujú občas aj podivné tradície zo strany nevesty, ktorá sa prejde uličkou a príjme priezvisko svojho muža. Ženy predtým nemali prístup na pracovisko, nepracovali a nemali žiadnu dobu a akékoľvek hlasovacie práva, takže potrebovali finančnú istotu. Muži mali príjmi, ale potrebovali dediča. Výmena bola vtedy jednoduchá. Postupom času sa ľudia začali brať predovšetkým z lásky, ale aj tak môžete nájsť medzi dnešnými manželmi „zlatokopky“ alebo „zlatokopov“. Doba sa síce zmenila, ale ľudia a ich povahy sa zrovna veľmi nemenia.
Manželstvo je dlhá životná cesta a nie na darmo sa hovorí - v dobrom aj v zlom. Ženy majú teraz rovaké práva a role v pracovných pozíciach, aj keď je pravda, že sa niektoré práce hodia lepšie pre mužov či iba pre ženy. Vďaka tomu že ženy už nepotrebujú tak veľké finančné zabezpečenie. Ale pretože ľudia majú stále záujem o reprodukciu, je pre väčšinu z nich logické to, že by sa mali najskôr zobrať. Lenže je svadba vážne taká nutná k narodeniu dieťaťa? Už dávno sa vie, že deti nenosia bociany, ani vrany a že sa nerodia iba po svadbe. Takéto rozprávky sa rozprávajú malým deťom, ale rozhodne s takou rozprávkou neuspokojíte dospelých ľudí.
Existuje rozdiel medzi tým, čo hovoríme, a tým čo vlastne robíme?
Väčšinou áno, pretože to, čo robíte, vychádza z vaších emócií, ale emócia nieje tá „láska“. Všetci sa aspoň raz v živote stretnú s dilemou, či dať prednosť srdcu alebo rozumu. A väčšinou chcú veriť, že to srdce je vlastne aj z logiky. Lenže rozhodovanie len logikou není vždy úplne najlepšie a správne.
Neexistuje žiadny osvedčený spôsob, ako založiť vzťah. Niketorí ľudia idú na rande, potom na ďalšie a ďalšie, a už je jasné, že sú vo vzťahu. Niektorí ľudia sa na tom musia dohodnúť a spýtať sa: „Budeme spolu chodiť?“. Niekedy vzniká platonické priateľstvo a pod povrchom vzniká napätie, kým ten neočakávaný bozk nezapalí všetko priateľstvo, aby sa rozpútal oheň s novým vzťahom.
Vzťah vzniká väčšinou veľmi postupne. A ako prebieha a postupuje, si môžete začať všímať v zmenách. Všetko ružové sa stane realistické a dokonalý partner, ktorého ste si našli, začne robiť nedokonalé veci. Niektoré tie smiešne historky, ktoré ste milovali, vás začnú štvať. Mnoho vzťahov končí práve tu. Začnete na svojho partnera pozerať trocha inak a objaví sa prvá hádka. Ale je možné, že ste si boli tie horšie stránky vášho partnera aspoň trocha vedomí a podarí sa vám, pozrieť sa späť a ak má váš vzťah pevné základy, prežijete spolu všetko. Každý sme iná osobnosť.
Existuju štyri spôsoby, ako učiniť rozhodnutie:
Nechajte rozhodnúť druhú osobu
Najjednoduchší spôsob, ako zvládnuť rozhodnutie, je, že to hodíte na niekoho iného. Budete mať pasívny prístup, necháte sa viesť a tak nebudete mať žiadnu kontrolu nad tým, ako sa toto rozhodnutie vyvinie. Že ste urobili niekedy niečo zlé a nechali rozhodnutie na niekom inom, môžete to zistiť až v ďalšom vťahu, kde si spätne začnete uvedomovať vaše aj partnerové chyby, ktorých ste sa dopustili.
Nechajte prejaviť a rozhodnúť vaše city
Pre ľudí, ktorí sa rozhodnú činiť aktivnejšie niejaké rozhodnutie, je najjednoduchším spôsobom, použiť emócie a pocity. Každý hlas vo vašej hlave je dôležitý pre rozhodnutie.
Čo môže vaše rozhodovanie ovplyvniť?
Strach
Všetci majú pri svojích rozhodnutiach problém so strachom. Rôzny ľudia cítia rôzne obavy v rôznych úrovniach intenzity a pre niekoho má strach veľkú váhu, keď si nieje celkom istý. Niekto používa klasické pre a proti, niekto svoj strach nakoniec počúvne. Iba naozaj silní ľudia ho dokážu v tých najzávažnejších dobách a obdobiach svojho života prekonať.
Ego
Vaše ego je tiež vždy veľmi zaneprázdnené, aj keď si to veľmi často nechcete priznať. Vaše ego dokáže vytvoriť hodnoty, ktoré budú fungovať ako tzv. zoznam popisujúci vášho ideálneho partnera, jeho vzhľad, vek, rodinné zázemie, inteligenciu, prácu, bohatstvo, všeobecný typ osobnosti a pod. Alebo možno vám dokáže vymyslieť aj príbeh vašej lásky. O to je potom horšie spoznať sa so samotnou realitou, nikto vám nebude dosť dobrý a vaše ego vám nedovolí, aby ste zo svojích nárokov upustili. Vždy budete hľadať ten úplný ideál, ktorý väčšinou bohužiaľ neexistuje.
Brucho
Dajte na svoje brucho. Váš žalúdok je tiež veľmi dobrý indikátor. Spýtajte sa sami seba, ako ste sa pri ktorom rozhodnutí cítili. Kedy vás bolelo brucho a kedy ste boli naopak v pohode. Nemusí to byť iba pri otázke, či manželstvo áno alebo nie, alebo napríklad pri chodení po pohovoroch. Kde ste sa cítili dobre a kde naopak nie? Vaše črevá závisia na vašej intuícií.
Dokončiť a dodžať svoj záväzok
Všetci si myslíme, že oceňujeme slobodu viac než odhodlanie, ale v skutočnosti je to pravý opak. Aj keď si uvedomíme, že túžime po spoločenskom prijatí a falošných pocitoch bezpečnosti a že milujeme veci viac, keď im hovoríme naše, stále by sme mali myslieť na svoje ciele a hodnoty.
Čo nás robí naozaj šťastnými?
Pokiaľ oceňujete sociálne prijatie, najmä medzi rodinou a priateľmi alebo kultúrou, tak sa len oženíte. A urobte to všetko, čo potrebujete, aby ste ostali ženatí alebo vydaté. Ale pokiaľ si ceníte hlbšie šťastie, tak možno budete musieť prijať zložitejší prístup. Hlbšie šťastie znamená, že chápeme, že jediná vec, ktorú ovládame, sme my sami. A že sa všetko zmení, a niekedy sa aj ľudia menia a potvrdené zmluvy na konci všetkého znamenajú vo výsledku len veľmi málo. Hlbšie šťastie znamená, že ľudí vidíme ako ľudí.
Niečo tak dôležité a trvalé, ako rozhodnutie, vyžaduje vždy predovšetkým presvedčenie a presvedčenie vyžaduje tak isto kvalitný zdroj informácií. Zdroj vnútorného presvedčenia je inštiktívny pocit, ktorý vychádza zo skúseností. A človek zo zotrvačnosti získavá svoje presvedčenie z presvedčenia niekoho iného. Tieto zdroje umožňujú ľuďom rozhodovať sa relativne ľahko. Pre mozok sú jediným dôstojným zdrojom presvedčenia spoľahlivé dôkazy. Pretože istota pozostáva z toho, čo mozok vidí ako racionálne miesto. Nebojte sa teda záväzkov a nebojte sa svojích rozhodnúti, všetko není vždy len čiernobiele. A ak vám vaše pocity napovedajú, že je to ono - to pravé, pre vás to šťastné, rozhodnite sa podľa nich, niekedy hlava a predovšetkým racionálny prístup niesú to najlepšie, čo vám môže pomôcť sa dobre rozhodnúť po zvyšok vášho života. A pokiaľ máte po svojom boku skvelého partnera, nenechajte ho odísť kvôli vašemu zlému rozhodnutiu. Nového by ste tak museli hľadať napríklad pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka alebo podľa partnerskej zhody zverokruhu.
[kač]