RECENZIA: Ex Machina
Dej filmu nás privádza na odľahlú usadlosť, kam na pozvanie od svojho zamestnávateľa, excentrického vedca-milionára Nathana, prichádza mladý programátor Caleb. Jeho úlohou je byť v priebehu jedného týždňa ľudskou zložkou tzv. Turingovho testu, ktorého cieľom je preukázať alebo vyvrátiť umelú inteligenciu stroja, ktorý Nathan vyrobil. Strojom je v tomto prípade krásna Robotka Ava. Ako si Ava v teste povedie? Dokáže presvedčiť, že je samostatnou bytosťou? Minimalistický snímok o štyroch hercoch (z toho troch hovoriacich) sa celý odohráva v jednom týždni na jednom mieste. Dokonalý dom, prepojený s prírodou, ozdobený umeleckými skvostami, pôsobí vďaka svojmu perfektnému zabezpečeniu klaustrofóbne a predstavuje zároveň väzenie. Divák cíti, že dom skrýva tajomstvo a že hrdinovia nehovoria všetko.
Avu si zahrala Švédka so sľubnou budúcnosťou Alicia Vikander. Caleba stvárnil írsky herec Domhnall Gleeson (Bill Weasley z Harryho Pottera), s ktorým Alicia tvorila pár Kitty a Levin už v poslednej verzii Anny Kareniny s Keirou Knightley. V úlohe Nathana so vybláznil herec vedľajších rolí Oscar Isaac (narodený pre zmenu v Guatemale), štvrtú postavu nehovoriacu Japonku Kjóko si zahrala slepá Sonoya Mizuno.
Vo filme sa veľa hovorí (Caleb testuje Avu, Nathan s Calebom rieši prebiehajúci výskum a vedú dlhé rozhovory z oblasti filozofie, biológie či robotiky), napriek tomu snímok nenudí. Hoci má Ava priesvitné telo s viditeľnými káblami a je teda na prvý pohľad zrejmé, že sa jedná o robotku, tak aj napriek tomu je úplne uveriteľné, že je možné sa do nej zamilovať. Scény, kedy sa Ava oblieka, či už do klasického oblečenia či do "ľudskej kože", sú fascinujúce. Voyeurizmus má v snímke veĺký priestor.
Finále nie je úplne nečakané, ale dych napriek tomu vyrazí. Kto tu s kým manipuluje a kto koho dostane? Sledujeme romantickú drámu či psychologický thriller? Garland posunul o level vyššie dva roky starý snímok Ona, tu si dokonalý softwér nevystačí len s hlasom a pridáva aj telo. Ex Machina je malý neokázalý scifi snímok, jednohubka, ktorá sa klasikou nestane, ale napriek tomu ju z hlavy nejaký piatok nedostanete, čo sa o mnohých dnešných filmoch povedať nedá.
8/10
[mih]
Zdroj:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=sNExF5WYMaA
Fotografie: https://www.facebook.com/ExMachinaMovie?fref=ts