Oči máte len jedny!
K mnohým problémom si často dopomôžeme sami - či už nedostatočnou hygienou, rôznymi úrazmi, ktorým sme mohli predísť, alebo vystavovaním sa nepriaznivým vplyvom. Častým ochorením je zápal očných spojiviek alebo oka celkovo. Príčinou zápalov sú mikroorganizmy, väčšinou baktérie a vírusy. Človek si zápalu všimne hneď - oko začne byť bolestivé a hnisavé. Netreba ale podliehať panike, väčšinou sa zápal dá jednoducho vyliečiť. Pokiaľ ale domáce výplachy a klasické kvapky nepomáhajú, je čas navštíviť lekára.
Nepríjemné jačmenné zrno
Zápaly oka rozdeľujeme podľa toho, kde vznikajú - vnútri oka, na rohovke, spojovke alebo v okolí oka. Tie posledné sú asi najznámejšie - ide o tzv. jačmenné zrno alebo vlčie zrno. V oboch prípadoch ide o zápal mazovej žliazky. Zápal vo vonkajšom okraji rias sa nazýva hordeolum (jačmenné zrno), na vnútornom okraji ide o chalazion (vlčie zrno). Ten býva bolestivejšie aj väčšie. Oba prípady sa liečia lokálne podávaním antibiotík v kombinácii s kortikoidmi (väčšinou obe zložky kombinovanej v očnej masti) v prvom štádiu.
Ak sa zápal v priebehu pár mesiacov neupraví, ložisko sa chirurgicky odstraňuje. Domácou prevenciou je pravidelné ošetrovanie očných viečok čistým teplým a vlhkým kúskom mäkkej látky (napr. odličovací tampón). V prípade, že sa problém vôbec nezlepšuje, môže oftalmológ urobiť biospiu, aby sa vylúčila možnosť zhubného nádoru.
Najčastejší zápal
Zápaly spojiviek sa vyskytujú pomerne často aj preto, že ich niekedy vyprovokujú rôzne alergie, ku ktorým sa neskôr pridá infekcia. Spúšťačom môže byť aj samotná bakteriálna alebo vírusová infekcia, prípadne nadmerné pôsobenie UV žiarenia (pobyt na ostrom slnku bez slnečných okuliarov). U plavcov sa obyčajne vyskytuje plavecký katar spôsobený chlamýdiovou infekciou z nedostatočne chlórovaných bazénov. Niekedy sa k nim pripojí zápal priedušiek a vtedy sa oboje liečia antibiotikami. Predchádzať neinfekčnym zápalom spojiviek pomáhajú očné kvapky s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami.
Dodržujte hygienu
Zápaly rohovky bývajú hlavne bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Najčastejšou príčinou býva zlé nosenie kontaktných šošoviek a nedodržiavanie hygienických zásad pri ich nosení. Inou často sa vyskytujúcou príčinou je napríklad aj herpetická infekcia. Všeobecne zápaly zhoršujú ostrosť videnia a sú veľmi bolestivé. Nakoniec, na rohovke sa nachádza najviac nervových buniek. Pri zápaloch sa na rohovke tvorí jeden alebo viac malých vriedkov, ktoré sa často opakujú.
Vážnejšie prípady zápalu rohovky môže spôsobiť výrazné zhoršenie zraku, zanechať trvalé jazvy na rohovke alebo zapríčiniť aj oslepnutie. Vnútri oka sa stretávame so zápalmi dúhovky, ale aj so zápalmi sietnice. Najčastejšie sú autoimuního pôvodu. Infekčné zápaly sú bakteriálneho, vírusového, plesňového alebo parazitárneho pôvodu. Tie bývajú veľmi bolestivé a vážne a môžu viesť až k oslepnutiu.
Detské očné vady
K najčastejším zrakovým chybám u detí patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, tupozrakosť a škúlenie. Najmä ak jeden z rodičov trpí jedným z uvedených ochorení, je možnosť, že sa prejaví aj u ich potomka. Dôležité je, aby si rodičia neustále aj u maličkého dieťaťa všímali jeho reakcie. Nenakláňa pri pozorovaní predmetu hlavičku? Nepozerá sa na hračky len jedným okom? Nepriviera jedno očko, nesiaha mimo ponúkanú hračku? Na očnú vadu môže upozorniť aj to, že dieťa sedí veľmi blízko pri televízii alebo ho vyčerpáva kreslenie, prezeranie obrázkov alebo akákoľvek práca na blízko.
Ak takéto správanie zaregistrujete a máte podozrenie na poruchu videnia, navštívte ihneď lekára. Niektoré ochorenia sú pre laika ťažko rozpoznateľné, ale pediater by vám mal vedieť odporučiť detského očného lekára v prípade, že sa jemu alebo vám niečo na dieťati nezdá. Čím skôr sa problém začne riešiť, tým je väčšia šanca na jeho korekciu alebo nápravu.
Seniori a očné problémy
Čím sme starší, tým horší je náš zrak. Je to celkom prirodzený vývoj. Zo srandy sa hovorí, že pri čítaní máme kratšie ruky. Keď budeme noviny držať ďalej od očí, nevyriešime tým problém starozrakosť (presbyopia). Tá sa dá vyriešiť jednoducho - predpísaním správnych dioptrií. Seniori sú ale ohrození oveľa vážnejšími ochoreniami očí. Ľudia si často myslia, že jediným "problémom" očí je nutnosť nosenia okuliarov. Oko ale postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky.
Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zistí ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá. Často si klamú jeden druhého, že náš zrak je bezchybný. Človeku sa môže až o 50% zhoršiť videnie a stále si myslí, že vidí výborne. Ľahko sa adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Špeciálne šedý zákal, najčastejšie diagnóza šesťdesiatnikov, má perfektné "krycie schopnosti". Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútornej šošovky.
Šošovka stráca vekom svoju pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a začínajú sa v nej hromadiť minerály. Viac sa zavodňuje, čím sa zväčšuje jej hmotnosť. Keby ste rozrezali jej povrch, v priereze by ste videli jednotlivé vrstvy ako letokruhy na strome. Postupne stráca transparentnosť a je stále tvrdšia. Práve preto začínajú mať ľudia okolo 60. roku života problémy, najčastejšie v podobe zahmleného videnia. To je princíp šedého zákalu.
Nedávajte si na čas
Rýchlosť zakalenia je individuálna. Od počiatočných problémov do úplnej slepoty môžu uplynúť roky aj desaťročia. V niektorých prípadoch na to ale stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť. V pokročilom štádiu už sú vnímateľné príznaky ako citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so žltým nádychom. Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou.
Starý mýtus, že zákal musí "dozrieť" než sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete.
Bez skalpelu a ostrých nástrojov
Dnes vďaka femtosekundovému laseru chirurg nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. "Robot" nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom. Celá procedúra prebieha bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel. To, ako po operácii uvidíte, závisí od typu implantovanej šošovky. Monofokálny odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Ak ste pred operáciou striedali okuliare na diaľku a na čítanie, po zákroku vám zostanú len jedny z nich.
Vďaka multifokálnym šošovkám môžete zahodiť všetky typy okuliarov. Po operácii uvidíte výborne na blízko aj do diaľky. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera, iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky.
Nepodceňujte prevenciu
Očná preventívna prehliadka odhalí najčastejšie refrakčné chyby oka, šedý a zelený zákal. Precízne očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch skutočne upozorniť aj na iné systémové ochorenie, ktoré sa prejaví aj na očiach, napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, rôzne infekčné ochorenia - borelióza, toxoplazmóza, pásový opar alebo autoimunitné ochorenie, ktoré postihujú ako prvé oko, potom obličky, srdce, kožu a pohlavné orgány.
Môžu dokonca odhaliť aj nádory na mozgu a v hypofýze. Pravidelnou očnou prehliadku by ste mali podstúpiť ideálne každý rok, minimálne raz za dva roky. Zrak sa oplatí chrániť ako oko v hlave. Predstavuje až 85% nášho zmyslového vnímania. Len vďaka nemu dokážeme vnímať všetky krásy života aj do vysokého veku.
Blahodarné účinky omega-3 mastných kyselín
Stop suchým očiam
Od momentu, kedy ráno otvoríme oči, sme na svojom zraku závislí. Preto sa aj o svoj zrak musíme aktívne starať. Hlavne ak väčšiu časť dňa trávime pred počítačom a zápasíme so syndrómom suchého oka. Omega-3 pomáhajú chrániť oči pred degeneráciou makuly, vysokým očným tlakom a zeleným zákalom. Tiež znižujú riziko syndrómu suchého oka a ďalších podobných ochorení. Preto pri ich deficite dochádza k zhoršeniu zraku, oko sa viac vysušuje a máme pocit tlaku v očiach.
Očného lekára vyhľadajte vždy, keď:
- zistíte akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu
- pocítite bolesť, začervenanie alebo zhoršenie videnia bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku alebo zápal spojiviek z prechladnutia
- si všimnete výpadkov v zornom poli, fľakov, clony, alebo výrazné blýskanie pred okom
- vždy pri chronických neustupujúcich problémoch, ktoré sa nezlepšujú, ale majú tendenciu sa postupne zhoršovať
- raz ročne v rámci preventívnej prehliadky
Zelený zákal
U zeleného zákalu nastáva trvalé poškodenie a odumieranie vlákien zrakového nervu, ktorý vedie k postupným výpadkom v zornom poli. Pri neskorej diagnóze a nedostatočnej liečbe dochádza k nezvratnému poškodeniu zraku až slepote. Prvotný zelený zákal vzniká bez príčiny, druhotný väčšinou v nadväznosti na iné ochorenie očí, prípadné operácie alebo úraz. Môže sa prejavovať tlakom v očiach a za očami, zvýšenou únavou očí, slzením, rozmazaným videním, bolesťami hlavy a podobne. Posledným štádiom je trubicové videnie - vidíte ako cez hlaveň pušky len to, čo je pred vami.
So zdravím neradno si zahrávať, tak na neho, prosím, dbajte. Nemusíte behať k doktorovi s každým pupienkom, sami by ste mali rozlíšiť, s čím je a s čím nie je potreba lekára navštíviť. A ak si myslíte, že dôvod nie je, ale okolie vás presviedča o opaku, choďte. Možno sa totiž jedná len o váš zlý úsudok, lenivosť alebo strach. Lekára nájdete v každom meste, nielen v Bratislave alebo Nitre.
[ivi]