Nepodceňujte nástrahy aktívneho leta
Niektoré takmer nestojá za reč. Odreté kolená a lakte si vieme ošetriť sami aj s jednoduchým výronom alebo natiahnutým svalom si väčšinou poradíme. Ale niekedy, bohužiaľ, dôjde k zraneniu, ktoré musí posúdiť aj odborný lekár.
Mladí so starými kĺbmi
V ordináciách ortopédov sa v poslednej dobe hojne objavujú dve zaujímavé skupiny pacientov. Na jednej strane sú to mladí pacienti so "starými" kĺbmi, na tej druhej starší ľudia mladistvého vzhľadu, u ktorých ale opotrebovanosť kĺbov zodpovedá veku. Do prvej skupiny pritom spadajú takzvaní intenzívny športovci, ktorí často preceňujú vlastné schopnosti. Pri liečení ich úrazov sa musia lekári snažiť minimalizovať budúce problémy, hlavne pravdepodobné artrotické postihnutia kĺbových chrupaviek.
Opotrebenie vekom
Pacienti pred šesťdesiatkou len neradi počúvajú, že by mali svoje aktivity prispôsobiť veku a predovšetkým stavu telesnej schránky, aj keď zvonku vyzerajú veľmi mlado. U tých sa riešia už existujúce problémy a zároveň sa oddiaľujú zákroky, ktoré ich v niektorých prípadoch čakajú, napríklad totálne náhrady kĺbov (endoprotézy). Pacienti po šesťdesiatke sa často dožívajú deväťdesiatky, ale vplyvom veku majú opotrebovaný pohybový aparát. A tak do ordinácií chodia napríklad svieže dámy po komplikovanom úraze na lyžiach, ktoré chcú aj ďalej navštevovať alpské svahy a až zo zdravotnej karty sa zistí, že im je 75 rokov. A to už dnes nie je výnimka.
Podvrtnutie, vyvrtnutie, zlomeniny
Pomerne bežným zraneniam, vznikajúcim aj pri obyčajnej chôdzi, je podvrtnutie členkového kĺbu. Niekedy pomôže pokoj a obklad, v ťažších prípadoch a pri poškodení väzov je nutné priložiť sadrovú dlahu. Zlomenina v oblasti členku sa lieči buď konzervatívne, alebo operáciou. K častým poraneniam patrí aj vyvrtnutie ramenného kĺbu a zlomeniny hornej časti kosti paže. S týmito úrazmi sa lekári stretávajú vo všetkých vekových kategóriách, u mladších osôb prevažujú športové úrazy - v lete predovšetkým u cyklistov. V strednom a vyššom veku dochádza k týmto poraneniam dôsledkom pádov. Závažnosť stavu veľmi často súvisí s osteoporózou, ktorá sa týka veľkého percenta staršej populácie, predovšetkým žien.
Niektoré typy trieštivých zlomenín horného konca kosti paže môžu zanechať - napriek kvalitnej lekárskej starostlivosti - trvalé následky, napríklad obmedzenie pohyblivosti kĺbu a zníženie svalovej sily. Dôležitou súčasťou následnej starostlivosti je preto rehabilitácia.
Zranenie kolien
Koleno je veľmi zložitý kĺb, a liečba jeho poranenia je preto ťažká a dlhodobá. Úrazy kolenného kĺbu najčastejšie vznikajú pri športe a môžu sa pri nich poškodiť väzy, menisky aj chrupavka.
Pohyb je v každom prípade obmedzený a zranenie väčšinou sprevádza niekedy aj silná bolesť.
Poranenie lakťov a ramien
Nepríjemné funkčné následky mávajú aj poranenia lakťového kĺbu. Deti si najčastejšie lámu práve lakte, u dospelých patrí medzi časté zranenia zlomeniny ramennej a vretennej kosti a predovšetkým zlomeniny dolnej časti (smerom k zápästiu) predlaktia. Obvykle ide o následky tzv. vysokoenergetických tráum v dôsledku pádu na kolieskových korčuliach alebo z rýchlo idúceho bicykla, kedy sa rukou snažíme zmierniť následky pádu. V strednom a vyššom veku tieto fraktúry súvisia s osteoporózou. Lekári ich väčšinou napravia (ošetria a vrátia kosti do pôvodnej polohy) a potom fixujú sadrou.
Pri dopravných úrazoch zvyčajne dochádza k polytraumatom, viacpočetným zlomeninám a poraneniam rôznych častí tela. Aj zdanlivo malé zranenia pri dopravnej nehody by mal vždy posúdiť lekár. Len tak sa dá vyhnúť následným komplikáciám, ktoré nie je možné predvídať.
Starí ľudia viac padajú
Vysoký výskyt pádov v starobe má spojitosť s poruchou zraku a vestibulárnych funkcií (súvisiacich s rovnováhou vo vnútornom uchu), s náhlym poklesom krvného tlaku, s problémami so srdcovou arytmiou a s užívaním väčšieho množstva liekov a ich kombinácií. Významne sa na vyššej frekvencii pádov podieľa aj oslabenie kĺbov a svalov. Chôdza a stabilita tela vyžadujú správnu činnosť centrálneho a periférneho nervového systému, motorických funkcií. So zvyšujúcim sa vekom sa rozvíjajú fyziologické, starobou úmerné zmeny, v dôsledku ktorých starší ľudia ľahko strácajú rovnováhu a stabilitu.
Prevencia pádov
- Čo najdlhšie - so zreteľom na predchádzajúcu trénovanosť - cvičiť, chodiť, trénovať obratnosť a spevňovať svaly.
- Postarať sa o správne liečenie chorôb, ktoré môžu súvisieť s rizikom pádov, obmedziť rizikovú medikáciu - centrálne pôsobiace lieky znižujúce krvný tlak, psychofarmaká, antiarytmiká, otoxické lieky (prípravky "jedovaté" pre vnútorné ucho a sluchový nerv), diuretiká (preparáty zvyšujúce tvorbu a vylučovanie moču).
- Počas zdravotnej prehliadky seniorov by mali lekári posúdiť úroveň vedomia, zmerať krvný tlak a skontrolovať aj kvalitu chôdze a rovnováhy.
- Je vhodné nacvičiť si vstávanie po páde.
Prostredie bez bariér
Vážne úrazy starých ľudí sa riešia dosť často a väčšinou ide o obávane fraktúry stehnovej kosti a zlomeniny predlaktia. Najdôležitejšia je prevencia zameraná na odstraňovanie bariér a v zime je potrebné dbať na údržbu chodníkov. Človek na 80 rokov by nemal bývať v dome bez výťahu, v byte by mal mať silnejšie žiarovky, nemal by sa pohybovať cez prahy, nemali by tu mať miesto vyšliapané papuče ani koberce. Barle alebo chodítka by mali byť po ruke. A o to by sa mali postarať príbuzní. Existuje veľký rozdiel medzi tým, ako to funguje u nás a ako vonku. V zahraničí sú do preventívneho procesu zapojení ergoterapeuti, ktorí naučia klienta praktickej zručnosti a v jeho bydlisku navrhnú bezbariérové prostredie.
Aj taká náročná prevencia je lacnejšia než riešenie vážnych úrazov a pobyty v ústavoch.
Obávaná zlomenina krčku
K najčastejším zlomeninám u starých osôb patrí fraktúra horného konca (krčku) stehnovej kosti. Hlavnou príčinou býva pošmyknutie a pád. Riešením je operácia s použitím implantátov v kombinácii s protézou bedrového kĺbu. Je potrebná dlhodobá následná starostlivosť.
Radosť aj adrenalín na korčuliach
Inlinové korčuľovanie patrí medzi najzábavnejšiu letnú aktivitu. Na čerstvom vzduchu si pri ňom vyčistíte hlavu a zlepšíte kondíciu. Dajte pozor na všetky možné následky pádov, používajte chrániče, ale tiež si to užite. Pri korčuľovaní zapájate svaly celého tela, ale šetríte kĺby. Formujete boky a zadok, posilňujete chrbát aj paže. Zlepšujete silu, vytrvalosť, koordinačné schopnosti. To sú najväčšie výhody inlinového korčuľovania pre vaše telo. Určite vás ale nadchne aj to, že pri ňom spoznáte nové miesta (každoročne sa otvárajú nové chodníky po celej republike). A keď sa sústredíte len na dokonalú súhru svalov svojho tela a zvuk asfaltu pod kolieskami svojich korčúľ, zabudnete na všetky starosti.
Ak sa na korčule chystáte prvýkrát alebo si nie ste istí technikou, zájdite si na kurz. Elegantná ladná jazda totiž nie je všetko, na korčuliach sa musí vedieť tiež brzdiť a dokonca aj správne padať.
Fľaša so sebou
Najlepším nápojom pri každom športe je čistá neperlivá voda. Vylepšite ju šťavou z citróna. Okrem toho, že vám dodá energiu, pomôže aj doplniť telesnú soľ, čo je po namáhavom športe treba.
Spojte korčule s kúpaním
- Za hranicami: Pravý korčuliarsky raj nájdete asi 70 kilometrov severne od Drážďan v oblasti Lužických jazier. Sú tu perfektne značené a upravené trasy, voda v jazerách je čistá a teplá.
Revízia pred jazdou
Než vyrazíte, skontrolujte si, či máte všetky kolieska dostatočne utiahnuté. Zaberie to pár minút a môžete tak predísť zbytočnému pádu. Pravidelnou údržbou a čistením výrazne predĺžite životnosť korčúľ. Kolieska čas od času otáčajte a meňte ich poradie. Rachotiace ložiská a zošuchané kolieska vymeňte - za pár eur budete mať korčule skoro ako nové.
Helma a chrániče musia patriť k základnej výbave
Ako vybrať vhodné korčule? Podľa čoho sa pri výbere v obchode rozhodovať? Záleží na tom, ako často budete jazdiť. Dvakrát týždenne pár kilometrov? Nešetrite a priplaťte si za kvalitnejšiu značku, ktorá ponúkne vyšší komfort a priedušnosť. Odporúčajú sa K2, Rollerblade a Powerslide. Vyššie modely sú vybavené sofistikovanejším systémom zapínania. Lacné supermarketové korčule stačia na občasné výjazdy, ale pri dlhšom korčuľovaní tlačia a najskôr vám dlho nevydržia.
Akú úlohu hrá veľkosť koliesok? Veľké kolieska s priemerom 90 mm sú rýchle, ale horšie sa s nimi zatáča a brzdí. Preto sú vhodné pre skúsených korčuliarov. Na malých kolieskach je jazda pokojnejšia a bezpečnejšia, lepšie zatáčajú. Kompromisom sú kolieska s priemerom 82-84 mm, na ktorých sa mierne pokročilý a skúsenejší korčuliar bude cítiť isto a pôjde rýchlo.
Je naozaj nutné nosiť na korčule helmu a chrániče? Úplne. Na korčuliach sa dosahuje rýchlosť cez 30 km/hod a prípadný pád alebo zrážka môže mať hrozivé následky. Prilbu môžete mať cyklistickú, chrániče sa predávajú v trojsade na kolená, lakte a ruky.
A ak hľadáte niekoho, kto má rovnaké záujmy ako vy a na korčule s vami zájde, môžete k tomu úplne ľahko a rýchlo využiť vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám nájde ten najlepší náprotivok.
[ivi]