Nebuďte len prievozníkom a bojujte za svoj vzťah
Hoci každý vzťah má svoje vzostupy a pády, úspešné páry sa naučili, ako zvládať nepríjemné situácie i problémy a udržať ich milostný život. Riešia problémy a naučia sa, ako pracovať v zložitých otázkach každodenného života. Mnohí to robia tým, že čítajú knihy a články, navštevujú semináre alebo poradenstvo a tiež sledujú iné úspešné pary alebo jednoducho používajú metódu typu pokus a omyl. Všetky problémy pochádzajú zo zlej komunikácie.
Stratégia riešenia problémov vo vzťahu
Urobte si stretnutie
Ak žijete spoločne, dajte mobilné telefóny na vibráciu alebo rovno na tichý režim, dajte deti do postele a nechajte hlasovú schránku, aby zaznamenala vaše prípadné zmeškané hovory.
Máte problém so zvyšovaním hlasu?
Ak nemôžete debatovať so svojím partnerom bez zdvíhania hlasu, choďte do verejnej miestnosti, ako je napríklad knižnica, park alebo reštaurácia, kde by vám bolo nepríjemné, ak by vás niekto videl kričať.
Nastavte a stanovte pravidlá
Snažte sa neprerušovať, kým váš partner neskončí svojou reč a nezačne hovoriť frázami ako napríklad "ty vždy ..." alebo "ty nikdy ..."
Použite komunikáciu svojho tela, aby ste ukázali, že počúvate
Preformulujte vždy všetko tak, ako potrebujete, aby ste dali najavo, že toho druhého počúvate. Pýtajte sa tak, že použijete kus z tej vety, ktorú ten druhý použil vo vašom rozhovore. Ak máte pravdu, druhá strana vám potom môže všetko len potvrdiť. Komunikovať treba s rozvahou, a to predovšetkým pokiaľ ide o riešenie problémov.
Nebuďte iba prievozníkom
Byť prievozníkom nie je vôbec ľahké a niekedy aj ťažko rozpoznateľné od vzťahu, ktorý je vopred určený k záhube z akéhokoľvek dôvodu. Prievozník preváža duše z jedného brehu na druhý, rovnako tak ako tí, ktorí neustále narážajú na partnerov, ktorí sa práve rozišli a nie sú so svojou minulosťou a rozchodom úplne stotožnení a vyrovnaní. Prevoznické vzťahy netrvajú väčšinou veľmi dlho, sú to záležitosti, než vám spadnú ružové okuliare, čo je maximálne tri štvrte roka. Takýto vzťah spoznáte, ak začal tým, že sa vám on alebo ona chodili vyplakať na rameno. Chceli od vás neustále nejakú radu a vy ste fungovali ako ich bezplatný psychológ. Budete spolu tráviť veľmi veľa času a potom sa jedného dňa stane, že nadobudnete dojem, že ste si na seba ostali alebo že medzi vami preskočila iskra.
Väčšina takých vzťahov ale nevydrží a vy len zafungujete ako už spomínaný prievozník, kedy tomu druhému len pomôžete, aby prekonal jeho bolesť z rozchodu. Niekomu môže takýto vzťah vyhovovať, ak nehľadá niečo dlhodobého, ale ak hľadáte partnera na celý život, dajte si pozor. Hľadajte tých, ktorí vedia, čo od života chcú a zároveň tých, ktorí vedia, čo stratili a vedia, čo chcú získať do budúcnosti. Prievozník či prievozníci môže v určitých situáciách tomu druhému pomôcť zabudnúť a preklenúť určité ťažké životné obdobie po bolestivom rozchode. A predovšetkým vrátiť tomu dotyčnému jeho stratenú sebadôveru a sebavedomie. Vo vzťahu sa môže objaviť veľa problémov a ako si teda zabezpečiť, aby ste sa nestali tými, ktorí márne hľadajú a neustále narážajú na tých, pre ktorých sú len prievozníkom? Ako sa vyhnúť problémom vo vzťahu, ktoré vás môžu do tejto situácie dostať?
Problémy vo vzťahu týkajúce sa peňazí
Problémy kvôli peniazom môžu vo vzťahu urobiť nejednu komplikáciu, ktorá môže vyústiť aj v rozchod alebo rozvod. Problémy s peniazmi môžu začať ešte pred vymenením svadobných sľubov. Môžu ale vyplynúť aj z výdavkov z vysokých nákladov na svadbu. Páry, ktoré majú nejaké peňažné problémy, by sa mali zhlboka nadýchnuť a nebáť sa vážneho rozhovoru o ich financiách a celej situácii, ktorá nastala alebo mohla nastať.
Ako riešiť problémy vo vzťahu, ktoré sa týkajú peňazí?
- Buďte úprimní ohľadom aktuálnej finančnej situácie, ktorá u vás nastala. Ak sa veci vydali iným smerom, než ste si predstavovali, pokračovanie v rovnakom životnom štýle pre vás bude nerealistické a bude treba zľaviť so svojich nárokov.
- Debatujte vtedy, až príde vhodná doba a čas, ktorý je pre vás oboch vhodný a neohrozuje vaše fungovanie vo vzťahu a nehrozí, že by došlo k hádke, ktorá by končila rovno rozchodom.
- Uvedomte si, že jeden partner môže byť sporiteľom a druhý naopak veriteľom, skúste pochopiť, že potom existujú výhody pre oboch a naučte sa súhlasiť s tým, že sa budete učiť zo vzájomných chýb. Len tak dokážete vytvoriť pevný pár, ktorý potom už nič neporazí.
- Neskrývajte príjmy, ani dlhy. Zapíšte si do tabuľky všetky finančné doklady, vrátane správ o úveroch, trvalých príkazoch, bankových výpisoch, poistných zmlúv, iných dlhov, ale aj investícií.
- Nedávajte nikomu nič za vinu.
- Vytvorte spoločný rozpočet, ktorý bude zahŕňať aj plán úspor.
- Rozhodnite sa, kto bude zodpovedný za zaplatenie mesačných účtov.
- Umožnite každej osobe, aby získala nezávislosť tým, že vyčlení peniaze, ktoré majú byť vynaložené podľa ich uváženia na ich osobné potreby.
- Rozhodnite sa o krátkodobých a dlhodobých cieľoch. Je v poriadku mať nejaké individuálne ciele, ale mali by ste mať aj tie dlhodobejšie, verejné a rodinné ciele.
- Hovorte o naplánovaní svojich finančných potrieb a nevyhnutných výdavkov, ktoré vás čakajú a ktoré sú pre vás nevyhnutné.
Problémy vo vzťahu týkajúce sa domácich prác
Väčšina partnerov pracuje mimo domova a často niekedy tiež na viacerých pracovných miestach a vo viacerých zamestnaniach. Je teda dôležité rozdeliť prácu doma a stanoviť si, kto čo bude robiť.
Stratégia riešenie problémov týkajúca sa domácich prác
- Napíšte všetky úlohy a dohodnite sa, kto čo robí. Snažte sa byť spravodliví, aby ste nevyvolávali žiadne rozhorčenie kvôli tomu, že jeden robí viac a druhý menej alebo že jeden má horšie práce a druhý tie lepšie.
- Buďte otvorení ďalším riešeniam. Ak obaja nenávidíte prácu v domácnosti, nájdite si upratovaciu službu. V dnešnej dobe už to nie je taký luxus. Vám to pomôže a zároveň aj podporíte nejakého študenta, dôchodkyňu alebo napríklad matku na materskej dovolenke. Ak sa vám páčia len nejaké domáce práce, skúste sa dohovoriť s partnerom, treba jemu nevadia tie ostatné. Môžete byť kreatívny a brať do úvahy aj nejaké preferencie, pokiaľ je to pre vás oboch spravodlivé.
Vzťahový problém nazývaný dôvera
Dôvera je kľúčovou súčasťou každého vzťahu. Vidíte jasne nejaké veci, ktoré spôsobujú, že nebudete dôverovať alebo už nedôverujete vášmu partnerovi? Alebo máte nejaké nevyriešené problémy, ktoré vám bránia dôverovať ostatným? Je dosť možné, že ste si ich preniesli z minulých vzťahov.
Stratégia riešenie problémov, ak nedôverujete
Vytvorte si vzájomnú dôveru podľa nasledujúcich tipov:
- Snažte sa byť vždy dochvíľni.
- Urobte to, čo hovoríte, že urobíte. Dodržujte slová a činy.
- Aj malé biele lži si odpustite a to nielen pred ostatnými. Akákoľvek lož bude iba zväčšovať nedôveru toho druhého.
- Buďte féroví, a to dokonca aj v argumentoch. Väčšinou býva chyba na oboch stranách, pretože akcia spôsobuje reakciu.
- Buďte citliví aj na pocity druhého. Stále môžete nesúhlasiť, ale neobmedzujte to, ako sa váš partner cíti.
- Zavolajte, keď hovoríte, že budete volať.
- Dajte vedieť, že budete doma neskoro, že sa vyskytli nejaké komplikácie.
- Nikdy nehovorte veci, ktoré nemôžete vziať späť.
- Nebuďte žiarliví a nestrefujte sa do starých rán a bolestí.
- Buďte dobrým poslucháčom a človekom, ktorý toho druhého dokáže vždy podporiť a podržať nad hladinou.
Prestaňte byť barličkou pre vzťah niekoho iného a buďte šťastní. Zamerajte sa na problémy vo vašom vzťahu, nevzdávajte to a riešte ich. Nebuďte tí, ktorí potom pomáhajú druhým zabúdať na ich minulé vzťahy a zrovna tak nechcite vy po niekom, aby vás z vášho nevydareného vzťahu previezol na druhý breh. Choďte si za svojím šťastím. Zoznámte sa, môžete to urobiť hneď, a to ľahko a rýchlo, nech bývate v Bratislave alebo Košiciach.
[kač]