Nájdete lásku v práci? Možno áno!
Kancelárie: najefektívnejšie zoznamky?
Podľa prieskumov vzťah na pracovisku priznáva 33,5 percent mužov a takmer 30 percent žien. K flirtovaniu sa priznáva až 94 percent zamestnancov. Na pracoviskách to skrátka iskrí, aj keď nepracujeme so zváračkou. Nájdete osoby, ktoré tvrdia, že zbožňujú spoločné projekty, na ktorých je potrebné pracovať do večera. Na dobrovoľné večery na bowlingu sa priamo tešia. Naopak, iní neznášajú pracovné cesty, povinné vzdelávacie víkendové akcie ani bowlingové či iné trápne firemné akcie, ktoré, ako trvrdia, sú úrodnou pôdou pre nebezpečné milostné vzplanutie. Navzájom sa títo ľudia s odlišným názorom nedokážu presvedčiť, že sa jedná o vzniknuté neperspektívne vzťahy.
Erotika vstupuje oveľa viac do nášho pracovného života. Američania, Nemci, Angličania, Belgičania, Holanďania, Severania a dokonca už aj Češi majú o intímnom živote na pracoviskách takmer detailný štatistický prehľad. Každý tretí obyvateľ podľa ich prieskumov zažije na pracovisku milostný vzťah. Americkí psychológovia hovoria dokonca o milostnej explózii medzi kolenami. Ako to vyzerá ale napríklad na Slovensku? Tam na podobný prieskum nenašli ešte peniaze. Môžeme sa však domnievať, že v tomto smere sú určite tiež "cool" alebo aspoň kompatibilní so svetom. Ich doktori a psychológovia tvrdia, že nie je potrebné robiť špeciálny prieskum, aby mohli konštatovať, že aj každý tretí Slovák a Slovenka zažijú na pracovisku nejaký milostný vzťah - či už príležitostný alebo dlhodobý.
Zamilovala som sa do šéfa
Stačí jedna podniková oslava, vianočný večierok, výročné párty, narodeniny šéfa. Takéto akcie zamestnancov neuveriteľne zbližujú. Zrazu zistíte, že si skvelo rozumiete a vzťah je na svete. Dlho to funguje. Potom bum bác. Ti najťažšie, čo môže zamilovaných kolegov stretnúť, je rozchod: komunikovať s niekým, koho nemáte chuť ani vidieť, sledovať, ako mu začína nový vzťah. Je to citové peklo, na konci ktorého je odchod jedného z nich na iné miesto. Môže sa vám úplne jednoducho stať, že chodíte s kolegom skoro dva roky, ale potom sa na vianočnom večierku vyspí s asistentkou, začnú spolu chodiť na obedy, ona mu varí kávu, zatvárajú sa v kancelárii. Musíte sa prizerať tomu, ako spolu flirtujú. Nakoniec dáte výpoveď, aj keď svoju prácu milujete.
Psychológovia síce uznávajú, že láska môže pozitívne ovplyvňovať pracovný výkon, ale negatíva môžu prevažovať. Všetci vieme, že zamilovanosť netrvá večne. Je to dočasný stav. Partneri sa snažia predvádzať hlavne na začiatku, aby toho druhého získali a zaujali.
Najskôr každodenné stretávanie na pracovisku aj mimo neho môže byť prekážkou. Navzájom sa o sebe dozvedajú viac a znalosť dôverných informácií môže tiež ovplyvňovať prácu. Komplikácie nastávajú, hlavne keď ide o veľmi blízkych spolupracovníkov alebo o nerovný vzťah nadriadeného a podriadeného.
Zamilovaní viac pracujú, aj inak voňajú
Americká sexuologička Shere Hiteová si naopak myslí, že takýto vzťah medzi kolegami rozhodne nemusí byť dôvodom na zamyslenie či dokonca pohoršenie. Láska na pracovisku býva aj firme prospešná. Môže byť stimulujúca pre rast, výkon a kreativitu. Zamilovaní jedinci sa totiž do práce v takom prípade tešia. Okrem toho, že sa snažia byť pekne oblečení, upravení, často začnú dokonca inak voňať. Chcú sa zapáčiť aj tým, že vyniknú nad kolegami originálnou myšlienkou alebo aspoň výborným nápadom. Z pohľadu produktivity práce na začiatku vzťahu pracovný výkon rastie. Čo viac si môžu firmy priať?
Odborníci zo švédskej univerzity Linköping navyše zistili: láska na pracovisku nerobí šťastnými len zamilovaných. Môže byť spokojný aj šéf. Firmy, v ktorých sa flirtuje, vykazujú menšiu práceneschopnosť zamestnancov. Keď sú zamilovaní šťastní, majú pevnejšie zdravie.
Láska a flirt v práci ako stratégia?
Keď je vzťah medzi kolegami vydarený, uvoľňuje obrovské množstvo harmonickej energie, tvrdí nemecký sociológ Roland Hitzler. Je presvedčený, že pracovisko bude vždy obrovským "svadobným trhom", pretože práve tu sa stretávajú ľudia podobných schopností a záujmov. Príčinu veľkého erotického tresku vo firmách vidia experti v moderných pracovných metódach. Sexuológovia tvrdia, že práca je v podstate jednou zo sexuálne najpodfarebnejších vecí, ktoré môžu ľudia spolu robiť. A to vôbec nehovoríme o práci vo fitku či na plaveckom bazéne. Pracovná atmosféra ich jednoducho dokáže správne naladiť. Príklad lásky na pracovisku sprevádza osobne aj zakladateľa firmy Microsoft Billa Gatesa.
Od roku 1994 je ženatý so spolupracovníčkou. V centrále jeho koncernu v Seattli sa zamestnal dobrý tucet párov, ktoré sa našli vďaka 14-hodinovému pracovnému času. Bill Gates dokonca o svojej manželke povedal: "Intenzívne pracovná atmosféra, ako je naša, si vyžaduje neustálu myšlienkovú výmenu. Nepoznám nič, čo by bolo erotickejšie." To isté si zrejme myslia aj zamestnanci televíznej stanice CNN. Ich šéfovia angažovali niekoľko manželských párov, čo aj u týchto ľudí vyvolalo neuveriteľný príliv motivácie.
Podobné poznatky sa stále viac predkladajú aj na manažérskych seminároch. Viedenská psychologička Brigitte Bösenkopfová si dokonca myslí, že flirtovanie by sa vo svete obchodu mohlo stať dôležitou stratégiou. Myslí tým jemný, priateľský tón komunikácie vo firme, ktorý by podporoval pracovnú atmosféru. Kancelárie sú často najväčšou burzou kontaktov. Niektoré viac, niektoré menej. Nie vo všetkých pracovných tímoch sa však kolegovia zbližujú tak intenzívne ako v tzv. kreatívnych povolaniach. Milostné vzťahy sú úplne bežné v umeleckých povolaniach, medzi novinármi, v reklamných agentúrach, modelingu, v spoločnostiach zaoberajúcich sa novými technológiami.
Menej už vznikajú v mzdových účtovníctvach, na personálnych oddeleniach alebo pri pásovej výrobe. Ale ani tam nie sú vylúčené. Prečo práve ľudia živiaci sa umením alebo inou kreatívnou činnosťou žijú nezáväznejšie ako iní? Psychológovia to už rozpitvali a tvrdia, že v mnohých profesionálnych tímoch, v ktorých sa bez ohľadu na pracovné zmluvy a pracovný čas bežne pracuje dlhšie ako 42 hodín týždenne, sa zamestnanie stáva dokonca takmer jedinou možnosťou na nadviazanie kontaktu. Kolegovia v takých povolaniach sú na seba silne závislí, jeden bez druhého nemôžu svoje povolanie často ani úspešne vykonávať, čo vedie k vzniku výrazných a jednoznačných vzťahov v kladnom aj zápornom zmysle.
Tie kladné prerastajú často do milostných vzťahov, záporné zase až do nenávistných.
Vyzerá to až príliš idylicky?
Až tak jednoduché to však vôbec nie je. Personálni manažéri a psychológovia veľkých svetových firiem sa zhodujú v názore, že láska na pracovisku môže byť síce pozitívnym prvkom, ale v mnohých prípadoch je to nebezpečné dobrodružstvo, až hazard. Psychológovia súhlasia, že práca dáva tému na rozhovor, a to je vo vzťahu dôležité. Ten, kto je skôr stará škola, lásku aj sex považuje v zamestnaní za tabu. Čo je v dome, nie je pre mňa. Zamestnávatelia vo svete majú na milostné vzťahy svojich zamestnancov dvojaký meter.
Niekde ich plne tolerujú, napríklad v Nemecku, Holandsku a severských krajinách, pretože veria, že utužujú medziľudské vzťahy a uľahčujú komunikáciu. V iných krajinách ich rôzne obmedzujú, napríklad v USA, alebo dokonca jednoznačne zakazujú. Napríklad v Japonsku, kde je zákaz sexuálnych vzťahov na pracovisku, je tento fakt v mnohých firmách súčasťou pracovnej zmluvy. Má to byť aj ochrana proti sexuálnemu obťažovaniu, ale aj proti prípadným negatívnym dôsledkom vzťahu, ako sú hádky alebo následky rozchodov. Americkí psychológovia, ktorí majú veľa skúseností s harašením, varujú: Pozor na chúlostivé situácie. Vyvarujte sa byť s kolegom alebo kolegyňou sám za zatvorenými dverami. Prudko totiž narastá počet súdnych procesov za sexuálne obťažovanie na pracovisku.
Je dobré vedieť, že...
- Románik na pracovisku zažili až dve tretiny z nás a bude ich stále viac.
- Niektoré lásky, asi tak každá piata, skončili happy endom, ostatné rýchlou zmenou zamestnania.
- Doplácajú na to väčšinou ženy, až polovica z tých, ktoré mali pomer v práci, nakoniec svoje miesto "dobrovoľne" opustia.
- Vzťah nadriadený a podriadený patrí medzi najrizikovejšie kombinácie.
- Šéf, ktorý stratí hlavu pre mladšiu kolegyňu, môže postupne prísť nielen o autoritu u podriadených, ale aj o dôveru najvyšších šéfov či majiteľa firmy.
- Keď pracujete v rovnakej firme, dohodnite si dopredu pravidlá, ktoré budete obaja rešpektovať.
Láska na pracovisku
Áno
Zistili sme, že láske medzi kolegami sa môže dariť. Napríklad aj vo vedeckých ústavoch, a to poriadne dlho. Vznikne napríklad v nehostinných laboratóriách, kde sa dvaja najskôr ako mladí nadšenci dokážu do noci piplať so skúmavkami a hodiny sa nadšene zhovárajú jazykom, ktorému iní vôbec nerozumie.
Nie
Podľa svojich skúseností a zažitých terapií niektorí psychológovia tvrdia, že láska s prácou nejde dohromady. Každý, kto si chce začať niečo s kolegom či kolegyňou, by si mal uvedomiť, že v prípade osobného konfliktu bude musieť s partnerom prichádzať do pracovného kontaktu, bez emócií riešiť vážne firemné úlohy, každé ráno s úsmevom pozdraviť. Nočnou morou pre každého šéfa by mal byť intímny vzťah s vlastnou sekretárkou či podriadenou. Šéf, ktorý stratí hlavu pre mladšiu kolegyňu, môže postupne stratiť nielen autoritu podriadených, ale aj dôveru najvyšších šéfov či majiteľov firmy. Milostné pletky na seriózne pracovisko jednoducho nepatria, navyše tie problémové, ktoré nikam nevedú a pôsobia deštrukčne na okolie.
Ak už naozaj viete, čo chcete, a stále ste toho pravého partnera alebo partnerku nestretli, vyskúšajte vedecký zoznamovací dotazník a partnerskú zhodu podľa zverokruhu.
[ivi]