Kolobežka pre zdravý chrbát i chodidlá
Kolobežky sa opäť dostávajú do módy a stretávajú sa s obrovským úspechom nielen u svojich majiteľov, ale aj u fyzioterapeutov či dietológov. Ak jazdíme na kolobežke správnou technikou, pomáhame chrbátu, kolenám a urýchľujeme spaľovanie tukov.
Lepšie ako bežať, je "kolobežať"
Behanie je zdravé, ale popravde ako pre koho. Pri behu dochádza k pomerne silným otrasom, ktoré môžu poškodiť kostru, predovšetkým kĺby. Ľudia trpiaci problémami s kolenami či členkami by sa mali behu skôr vyhýbať. Oproti tomu jazda na kolobežke je pre pohybový aparát veľmi zdravá, celú prechádzku človek vlastne cvičí drepy. Kolená sa trénujú oveľa viac než pri jazde na bicykli. Vďaka neustálemu pohybu dole a hore dochádza k zapojeniu všetkých dôležitých šliach, úponov i svalov. V porovnaní s jazdou na bicykli sa zapojí nepomerne väčšie množstvo svalov chrbtových a brušných.
Základ tkvie v správnej technike jazdy
Hoci sa na prvý pohľad jazdenie na kolobežke javí veľmi jednoduché, opak je pravdou. Dôležitý je nielen spôsob odrazu, ale aj frekvencia a správny postoj. Ideálne by sa malo našľapovať na prednú časť chodidla v úrovni stredovej osi kolesa. Na rovine sa pre urýchlenie odporúča čo najviac odraz natiahnuť a pohyb zakončiť malou holubičkou. Naopak do kopca by mal jazdec robiť krátke a rýchle nášľapy.
Zabúdať by sme nemali na postoj, ktorý by mal byť uvoľnený a v závislosti na pohybe buď vzpriamený, alebo v predklone. Pri zjazde sa kladie jedna noha pred druhú a stojí sa na špičke, podľa odvahy a požiadavku na rýchlosť stojí jazdec buď vzpriamene, alebo sa dokonca predkloní cez riadidlá. Ak brzdíme, mali by sme sa predkloniť a presunúť váhu čo najviac dozadu.
Hlavné je striedať nohy! Samozrejmosť? Ako pre koho. Každému sa jazdí lepšie na ľavej či pravej nohe, ale základom je nezaseknúť sa, aby sa telo rovnomerne rozvíjalo a posilňovalo.
Zdravotné účinky
Posilňuje sa zdvíhač hlavy a vôbec všetky krčné, prsné a chrbtové svaly a dochádza k spevneniu korzetu. Vďaka sklonu sa ľahšie zhlboka dýcha a zväčšuje sa tak pľúcna kapacita, plus sa organizmus ľahšie okysličuje v porovnaní napríklad s chôdzou. Ak poctivo postrkujeme kolobežku pri odraze dopredu, posilňujeme paže.
Sformujú sa vám stehná aj zadok. Problematické partie získajú na kráse vďaka jazde na kolobežke, navyše dámy ocenia posilňovanie svalov panvového dna. Priemerne za jeden kilometer jazdy človek vykoná až dvesto drepov, tým sa posilňuje: "dvojhlavý sval lýtkový aj stehenný, predný sval holenný, priamy sval stehenný, vonkajšia a vnútorná hlava štvorhlavého svalu stehenného, sval krajčírsky, šikmý sval lýtkový, sval chodidlový".
Výsledkom romantických vychádzok na kolobežke bude okrem iného aj pevné brucho.
Veľmi pozitívny vplyv má jazda na kolobežke pre koordináciu a balans, čo môže byť horšie po úrazoch končatín či hlavy. Tento druh športu je ideálny na rekreáciu, chudnutie a rehabilitáciu.
[paf]
Zdroj: http://lecivky.prodejce.cz/pic/Zdravi.htm, 30.3. 2015