Kam k vode
Aj keď kúpacia sezóna ešte len začala, už teraz je potrebné sledovať čistotu rekreačných vôd. Veľký pozor je nutné si dávať hlavne v záplavových oblastiach. Tu sa mnoho násobne zvyšuje riziko zdravotnej škodlivosti vody, v týchto miestach kúpanie vyslovene nie je odporúčané. Povodne spláchnu všetku nečistotu z brehov do korýt a voda sa stáva vysoko infekčná. Možnosti kúpania sa s postupujúcim letom viac a viac obmedzujú.
Kde hľadať informácie
Odborníci odporúčajú sledovať pravidelné hlásenia o kvalite rekreačných vôd v Slovenskej republike. Kontroly kúpacích vôd podľa monitorovacieho kalendára vykonávajú krajské hygienické stanice po celú sezónu, teda od mája do septembra.
Všetky informácie sú ľahko dohľadateľné na internete alebo na infolinkách hygienických staníc. Hlavným zriaďovateľom a poskytovateľom informácií o kvalite vody je Ministerstvo zdravotníctva SR, ktorý poskytuje informácie o Aktualizácií stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2014 na stránkach http://www.uvzsr.sk/
Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy
K 18.07.2014 bolo v prevádzke 16 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie:
- BA kraj - Zlaté Piesky, Kuchajda a Slnečné Jazerá – Senec
- PO kraj - Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov
- BB kraj - VN Teplý vrch – pláž Ormet, VN Teplý vrch – pláž Drieňok, Ružiná – pri obci Divín, Zelená voda – Kurinec, PK Tornaľa
- KE kraj - Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov, Zemplínska Šírava – Hôrka
- TT kraj - RO Kunovská priehrada
- ZA kraj - Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec
S nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie: Napr. na základe výsledkov analýz vzoriek predložených prevádzkovateľmi bola pre RO Gazarka Šaštín Stráže v Trnavskom kraji prerušená prevádzka. Na základe zistenia premnoženia cyanobaktérií bol vydaný zákaz kúpania od 17.7. 2014.Pokiaľ ide o súkromné prevádzkovateľa, sú povinní vám oznámiť kvalitu vody. Avšak tieto kúpaliská musia byť uzavreté, ak nespĺňajú požadovanú normu.
Bazén ako riešenie?
Jedná sa o veľmi spornú otázku, či je kúpanie v bazéne riešením pre ľudí citlivých na prírodné vody. Vysoké množstvo chlóru a iných čistidiel vody vysušuje pokožku a častokrát vedie ku kožným ochoreniam. Navyše v bazénoch možno veľmi ľahko chytiť nepríjemné bradavice, ktorých sa niektorí z nás zbavujú veľmi ťažko. Gynekológovia upozorňujú, že riziko infekcie sa zvyšuje hlavne u žien trpiacich rôznymi vaginálnymi ťažkosťami. Príčinnou je odolnosť niektorých mykobaktérií prítomných vo vode, nie všetky možno úplne zlikvidovať za bežnej prevádzky. Tie potom narušujú prirodzenú vnútornú mikroflóru, čo môže viesť aj k dlhotrvajúcim problémom.
Ak si nie ste istí, ako veľmi je váš organizmus odolný a zostať na suchu rozhodne nemienite, vyhľadajte si vždy najkvalitnejšie možné kúpalisko vo vašom okolí. Mnohé dnes používajú šetrné, prírodné čistenie vody. Ďalšou dôležitou zásadou je sa po vykúpaní opláchnuť nezávadnou vodou a vymeniť si plavky. Ak idete niekam, kde nie sú sprchy, vezmite si dostatok vody na umytie seba aj detí so sebou do pet fľaše. Znížite tak riziko infekčného ochorenia. Nikto iný to na pláži nerobí? Tým sa nenechajte zmiasť, vy sami ste zodpovední za svoje zdravie a nie pán na vedľajšej deke.
[paf]