Hľaďte si škvŕn, znamienok aj pieh
Koža starne rovnako ako všetky orgány nášho tela. V mladosti je "šťavnatá", dobre hydratovaná a jej regeneračné mechanizmy sú v dobrej kondícii, takže ju udržujú vláčnu a operatívne obnovujú kožné bunky. S pribúdajúcimi rokmi sa ale tieto schopnosti pomaly vytrácajú. Je to spôsobené nielen vekom, ale aj vonkajšími vplyvmi. Mráz, vietor, teplo a hlavne slnečné žiarenie spôsobí narušenie funkčnosti kože a na pokožke sa objavujú nežiaduce zmeny. Neznamená to ale, že sme natoľko bezbranní, že to vzdáme a stav sa pokúsime zachrániť nanajvýš vrstvami makeupu a všetko skrývame oblečením. Ide o to, vybrať si tú správnu zbraň.
Pozor na fúzy
Tou najlepšou obranou je prevencia, teda správna starostlivosť o pleť. Neznamená to, samozrejme, len pravidelné umytie (ostatne, s tým by sme mali byť opatrní, pretože častým oplachovaním by mohla koža prísť o svoje prirodzené ochranné schopnosti). V prvom rade nezabúdajme, že koža má pamät: časté opaľovanie bez ochranných prostriedkov a opakujúce sa letné spálenie sa nám jedného dňa pripomenie nielen pehami, ktoré môžeme považovať za roztomilé, ale aj pigmentovými škvrnami, o ktorých už sa to tvrdiť nedá. Týka sa to hlavne slnenia v období po kozmetických alebo estetických procedúrach. V tomto prípade odborníci odporúčajú chrániť sa pred slnečnými lúčmi niekedy až počas šiestich mesiacov a varujú, že škody, ktoré na koži vznikajú v priebehu tohto obdobia pri zlej starostlivosti, bývajú často nezvratné.
Potvrdiť to môžu majiteľky pigmentových "fúzov" pod nosom, ku ktorým prišli pri opaľovaní krátko po ich depilácii. Na vine je proces, pri ktorom slnko donúti bunky melanocyty produkovať melanín, teda kožné farbivo, ako ochranu pred ultrafialovým žiarením. A celkovo všeobecne sa vie, že na slnko sú citlivejší ľudia so svetlou pleťou a vlasmi, toto poškodenie môže pokojne stretnúť aj tmavovlásky. Aby sme sa však neobviňovali, že si kožu ničíme sami, tými najväčšími nepriateľmi pokožky bielej a hladkej ako porcelán je staroba a dedičnosť. U žien ešte stav zhoršuje kolísajúca hormonálna hladina v tehotenstve a potom hlavne strata hormónov v čase prechodu.
Skrátka musíme sa zmieriť s tým, že nám okrem materských znamienok, s ktorými sme sa narodili, v priebehu života nejaká tá škvrna na kráse pribudne.
Ide viac o zdravie ako o krásu
Keď už sa objaví problém, je možné najprv vyskúšať kozmetiku zameranú práve na neho. Na trhu je dostatok prípravkov, ktoré sľubujú vybielenie pokožky. Môže to byť sérum, olej alebo krém potlačujúci prirodzenú tvorbu melanínu v pokožke, takže sa vyrovnáva zafarbeniu pleti. Základom týchto prípravkov sú často prírodné a esenciálne oleje z liečivých bylín (rebríček, ruža, olivy), ktoré zlepšujú okysličenie pokožky a zjednocujú jej farbu. Ak napriek pravidelnému používaniu špeciálnych bieliacich prostriedkov nedôjde k náprave, môžeme rezignovať a škvrny sa pokúsiť zamaskovať mejkapom. Vhodnejšie ale je vyžiadať si odborné posúdenie a prípadné následné riešenie.
Posvieťme si na ne!
Rozvoj moderných technológií umožnil likvidáciu takmer všetkých zmien na koži kozmeticky, tzn. bez rezania a následného šitia. V súčasnej dobe patrí medzi najbežnejšie postupy mikrodermabrazie, IPL (intenzívne pulzné svetlo), chemický peeling, rádiofrekvenčné vlnenie a hlavne laser. Posledné menované ošetrenie pracuje tak, že škvrnu "rozstrelí" a farbivo sa následne odplaví cez bunky imunitného systému kože. Bezprostredne po zákroku škvrna stmavne, potom je svetlejšia a do troch dňoch zmizne. Existuje mnoho typov laserov, z ktorých odborník vyberie optimálny podľa vašich problémov. Niekedy je škvrna vymazaná po jednom ošetrení, ale väčšinou je ich treba niekoľko.
V každom prípade majte na pamäti, že všetky tieto procedúry fungujú tak, že odstraňujú hornú vrstvu kože, takže ju robia ešte citlivejšiu na UV žiarenie. Nechrániť sa po nich pred slnečnými lúčmi by mohlo spôsobiť ešte horší stav ako pred zákrokom. V zriedkavých prípadoch, keď bola zaznamenaná kontrola znamienok a došlo už k premene pôvodne nezhubných útvarov na zhubné, je nutné chirurgické riešenie - excízia. Následná liečba je závislá na tom, či sa podarilo útvar vyrezať celý, alebo sa už vytvorili metastázy.
Svetelná lupa
Moderné vyšetrenie znamienok sa robí dermatoskopom. Ide o podrobné prehliadnutie materských znamienok pomocou špeciálnej svetelnej lupy, ktorá umožňuje lepšie zhodnotiť štruktúru, okraje a rozloženie pigmentu v znamienku. A keď sa dermatológovi niektoré zdá podozrivé, navrhne odstránenie a následné histologické vyšetrenie. Na väčších odborných pracoviskách sa pre istotu robí histologická analýza vždy a dá sa urobiť aj po nechirurgické odstránenie (laserom). Nemusíte sa teda obávať, že sa útvar vyparí a zostane neistota, či bol alebo nebol zhubný.
Nezhubné nádory
Rastú v mieste vzniku, stláčajú okolité tkanivá, ale nevrástajú do nich a neničia ich, nemetastázujú. Sú veľmi časté, vyskytujú sa v rôznom množstve u všetkých ľudí. V priebehu rokov sa pomaly zväčšujú, ale nie sú nebezpečné. Samy sa ale nezahoja, je nutné ich riešiť. Odstraňujú sa hlavne chirurgicky, vyrezaním alebo abráziou (zoškrabnutím, obrúsením), môžu byť zmrazené. Niekedy je vhodné využiť laser alebo elektrokauter (prístroj s elektrickým nožíkom alebo guličkou, určený na tepelné ničenie tkanív, vypaľovanie). V mieste, kde boli nádory odstránené, už nerastú, môžu sa ale objaviť niekde inde na koži.
Typy nezhubných nádorov
V detstve je príznačný hemangiom - nezhubný cievny nádor, ktorý sa líši zafarbením (povrchovo sú svetlo červené, v hĺbke uloženia tmavočervené až modro čierne). Kapilárne hemangiómy vznikajú v prvých týždňoch života a vyznačujú sa rýchlym rastom. V ďalších rokoch dochádza k regresívnym zmenám, na povrchu sa objavujú belavo lesklé pruhy a ložiská. U 90% detí dochádza do siedmich rokov života takmer úplne k ústupu ochorenia, preto sa odporúča počkať na spontánnu regresiu a ložisko riešiť chirurgicky alebo laserom. Veľké kavernózne hemangiómy spontánne neregredujú a vyžadujú chirurgické riešenie. Pre mladšie vekové skupiny sú typické nezhubné nádory, naopak v druhej polovici života sa objavujú tzv. starecké bradavice.
Zhubné nádory
Sú omnoho negatívnejším variantom: rastú veľmi rýchlo, agresívne a metastázujú. Prenikajú do okolitých tkanív a ničía steny ciev a šíria sa organizmom cievne a lymfatickou cestou do lymfatických uzlín a vnútorných orgánov. Dôsledkom môže byť aj smrť.
Typy zhubných nádorov
Bazocelulárny karcinóm - bazalióm
Postihuje predovšetkým starších ľudí, vyskytuje sa na tvári, hlave, horných partiách trupu. U jedného človeka môže byť viac bazaliomu, môžu sa objaviť znovu v jazve po odstránení pôvodného ložiska. Bazalióm vo svojej prvej fáze vyzerá pomerne nenápadne a pripomína malý uzlík, hrbolček alebo ostro ohraničené ložisko červeno hnedej farby.
Spinocelulárny karcinóm - spinaliom
Objavuje sa na rôznych častiach tela, väčšinou v koži u starších ľudí. Vzniká v zdravej koži v kožnom teréne, ktorý je sekundárne zmenený (napríklad v jazvách, vredoch).
Malígny melanóm
Nádor z pigmentových buniek je najvzácnejší, ale zároveň najbezpečnejší. Jeho výskyt sa v posledných rokoch zvyšuje. Častejší je u starších pacientov, ale objavuje sa čím ďalej tým viac u mladších ľudí. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, najčastejšie sú toplochy, ktoré sa opaľujú nárazovo. Metastázuje do kože, lymfatických uzlín i vnútorných orgánov. Vzhľadom k tomu, že je veľmi jasne viditeľný na prvý pohľad, môže sa zachytiť v rannom štádiu, teda s vysokou nádejou na úspešnú liečbu. Chirurgické odstránenie môže znamenať úplné vyliečenie.
Abeceda zachraňujúce život
Pigmentové škvrny a materské znamienka je dobré pozorovať. Či sa nezväčšujú, nemenia farbu, neobjavujú sa na nich nejaké útvary a či nekrvácajú. Ak spozorujete akúkoľvek zmenu, je nutné okamžite navštíviť lekára. V anglicky hovorových krajinách sa samovyšetrenie robí podľa tejto abecedy, je užitočné si vryť tieto písmená do pamäti:
- A - asymetria = znamienko na koži má nepravidelný tvar, ktorým sa líši od ostatných pigmentových prejavov kože.
- B - border = okraje sú nepravidelné, rozplývajúce sa hranice.
- C - color = nepravidelné zafarbenie, prevažujú rôzne odtiene hnedej i čiernej farby, niektoré časti môžu byť aj ružové, červené, svetlo modré alebo biele.
- D - diameter = rozmer prejavu presahuje 6 mm
- E - evolving = priebežné zmeny (veľkosť, okraje, tvar, povrch, subjektívny pocit, charakter rastu).
5% nie je málo
Štatistiky síce hovoria o tom, že 95% kožných útvarov je nezhubných, ale nie je dobré toto riziko podceňovať. Zhubný nádor kože, tvz. melanóm, patrí medzi veľmi nebezpečné typy nádorov, pretože je schopný pomerne rýchlo metastázovať. Iba v prípade, že sa zachytí veľmi skoro, zaručuje 100% liečbu. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia, ktorí majú na svojej pokožke veľké množstvo znamienok (výskyt 50 - 90% znamienok u jedného človeka zvyšuje riziko malígneho melanómu až dvojnásobne). Na toto závažné ochorenie najčastejšie zomierajú muži okolo 50. roku života, ktorí podceňujú prevenciu. Jedno až dve spálenia na slnku zvyšujú nebezpečenstvo vzniku melanómu u žien 1,5-krát a u mužov 2,8-krát.
Tri a viac spálení na slnku počas života zvyšujú riziko vzniku u žien 2,3-krát a u mužov 7,6-krát. Veľkú vinu za nárast melanómov odborníci pripisujú vysokému množstvu škodlivého UV žiarenia, ktorého sa na zemský povrch (už aj v strednej Európe) dostáva asi o 20 až 30% viac ako pred 40 rokmi.
Silné slnečné lúče vám môžu spôsobiť veľké zdravotné komplikácie. Odbornú starostlivosť potom môžete vyhľadať v Bratislave, Prešove alebo napríklad v Nitre.
[ivi]