Ako zmierniť riziko kardiovaskulárnych ochorení
Kardiovaskulárne choroby sa radia medzi neinfekčné ochorenia, takže sa nimi nemôžete od nikoho nakaziť, čo môžeme rozhodne považovať za plus (aj keď v poslednej dobe sa hovorí už aj o spojitosti s rôznymi patogénmi). Ale aj cez to sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe (a Slovenská republika nie je výnimkou) a aj najčastejšou príčinou úmrtia osôb mladších ako 65 rokov. Ako je to možné? Povedzme si niečo o týchto ochoreniach bližšie.
S čím máme tú česť?
Všeobecne sa jedná o všetky ochorenia srdca, ale v užšom meradle sa bavíme o chorobách, ktoré sú spôsobené aterosklerotickými degeneratívnymi zmenami. Presne ide o choroby: ischemická choroba srdca (ICHS, vedie k infarktu myokardu), ischemická choroba dolných končatín (PAOD) a ischemická cievna mozgová príhoda (ICMP, mŕtvica). Všetky sú spôsobené upchatím niektorej tepny (choroba sa nazýva podľa toho, kde sa daná tepna nachádza) aterosklerózou. Tepna sa upchá aterosklerotickým plátom, ktorý sa skladá z tukov, ktorý sa v priebehu rokov ukladá viac a viac, znemožňuje priechod krvi, až sa prietok zastaví úplne. Jednotlivé choroby môžu mať ale aj iné príčiny, napr. Krvné zrazeniny, bublinky vzduchu alebo vaskulitída (zápalové ochorenie ciev).
Poďme sa pozrieť ešte na ďalšie tri štatistiky. V roku 2000 spôsobilo ochorenie obehovej sústavy v SR celkovo 53,4% všetkých úmrtí, najviac ICHS - 45,5% mužov a 35,8% žien. Dobrou správou ale je, že si ľudia začínajú uvedomovať riziko týchto ochorení a prevenciou sa im snaží predísť. Dokazuje to štatistika z roku 2013, kedy na ochorenia obehovej sústavy zomrelo "len" 670 ľudí na 100 000 obyvateľov a na ischemickú chorobu srdca 364 ľudí na 100 000 obyvateľov. Dokazuje to ale aj lepšiu lekársku starostlivosť, možnosť dopravenia sa do nemocnice včas a modernejšie metódy a postupy v lekárstve.
Za rok 2015 bola štatistika nasledujúca:
Choroby obehovej sústavy: Takmer 51 000 mŕtvych
Ischemická choroba srdca: Takmer 21 200 mŕtvych
Na grafe ale vidíme, že aj keď sa u nás počet mŕtvych na ischemickú chorobu srdca znížil, aj tak sme v Európskej únii obsadili tretie miesto, a to nie je práve povzbudzujúca informácia. Žltá stupnica navyše ukazuje početnosť úmrtí u mužov, modrá potom u žien. Môžete si všimnúť, že najmenšiu početnosť možno nájsť u štátov ako Francúzsko, Portugalsko, Holandsko, Španielsko, Belgicko... Všetky tvoria prímorské štáty, tak kde asi hlavne bude zakopaný pes?
Príčiny
Všeobecne príčin kardiovaskulárnych ochorení je hneď niekoľko a delia sa na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné.
Neovplyvniteľné
Začneme s neovlivnitelnými príčinami, pretože, ako názov vypovedá, s týmito faktormi nemožno nič robiť, nie je možné ich nijako zmeniť. Medzi ne patria:
Vek - frekvencia s vekom stúpa.
Pohlavie - v strednom veku sa vyskytuje viac u mužov, po menopauze naopak u žien, ale okolo 70. roku sa frekvencia u oboch pohlaví vyrovnáva.
Genetická záťaž - to znamená, že si každý nesie nejaké predispozície od svojich rodičov. Ak niekto tieto predispozície má, väčšinou sa ochorenie dostaví skôr ako v 60 rokoch.
Ovplyvniteľné
A teraz svetlejšia stránka veci, aj keď asi ako pre koho. Jedná sa síce o skutočnosti, ktoré možno zmeniť, ale záleží hlavne na psychickej sile, úsilie a motiváciu daného jedinca zmeniť svoj doterajší život a dotiahnuť veci do konca, to znamená dodržiavať ich po celý svoj život.
Fajčenie - všetci vedia, že fajčenie škodí zdraviu. Okrem iných škodlivých účinkov narúša cievy a výrazne tak urýchľuje rozvoj aterosklerózy tepien.
Vysoký krvný tlak - dlhodobá nekontrolovaná hypertenzia má tiež neblahý vplyv na cievy a tepny a poškodzuje ich. Najlepšie je tejto skutočnosti precdhádzeť, keď už človek ale hypertenziou trpí, musí brať lieky, hoci už nemá žiadne symptómy.
Diabetes mellitus - pri cukrovke môže dochádzať k oxidačnému stresu, ktorý napomáha k tvoreniu aterosklerotických plátov v tepnách. Dodržujte diabetickú diétu a dostatok pohybu v správnom pomere s inzulínom a udržujte hladinu glykémie v norme.
Zvýšený cholesterol (dyslipidémia, dyslipoproteinémia) - veľký problém dnešnej populácie. LDL, alebo "zlý" cholesterol, sa ukladá v stenách tepien a tým ich zúžuje. To oni sú základnou stavebnou jednotkou už mnohokrát spomínaných aterosklerotických plátov. Konzumovať by sme mali radšej potraviny s "vhodným" cholesterolom - HDL. Hladinu HDL znižuje fajčenie a obezita, a naopak zvyšuje intenzívne cvičenie a diétna strava s obmedzením živočíšnych tukov a strava obsahujúca vitamín C.
Nedostatok fyzickej aktivity - fyzická aktivita je pre naše telo veľmi dôležitá a bez nej nemôže plnohodnotne fungovať. Nespaľuje potom tuky, ktoré sa začnú ukladať do ciev (i do orgánov)... A ďalej už to poznáte, už to bolo opísané niekoľkokrát.
Ovplyvniteľné vedľajšie
Obezita - patrí medzi vedľajšie, pretože sama o sebe je len následkom ovplyvniteľných príčin. Kilá navyše, resp. tuk naviac, ale telu rozhodne nepomáha. Telo potrebuje zdravú životosprávu, aby mohlo správne fungovať, nebol nadbytok žiadnych tukov, ktoré by sa mohli ukladať a zároveň neboli náchylné steny ciev vďaka ich poškodeniu.
Koagulačný faktor - u 10% obyvateľov sa objavuje zvýšenie faktora VIII, ktorý má za príčinu zvýšenú pravdepodobnosť trombózy. Príčinou môžu byť ale aj iné koagulačné faktory, ako faktor VIII. Koagulačné faktory majú za úlohu správne zrážať krv. Je zaradený medzi ovplyvniteľné vedľajšie, pretože ak sa na dysfunkciu faktora príde včas, dá sa problém liečiť a zabrániť tak trombóze a obehovým ochoreniam.
Prevencia
Keď sa človek pozrie na príčiny, asi je mu jasné, aká bude prevencia. Jednoduchá - vyvarovať sa ovplyvniteľným príčinám. To znamená nefajčiť, žiť zdravým životným štýlom s dostatkom pohybu a vyváženou stravou bohatou na vlákninu, vitamíny, "dobrý" cholesterol, znížiť konzumáciu živočíšnych tukov. Pre predstavu príklad vhodnej stravy zo stránok Zdravotnej poisťovne ministerstva vnútra:
Vhodné mäso je hydina a ryby, predovšetkým morské ako losos, tuniak, sardinky, sleď (aspoň 2x týždenne), králik, ovocie a zelenina (cibuľa, citrusy, cesnak, jablká), celozrnné pečivo, strukoviny (fazuľa), ovos, rastlinné oleje (olivový, repkový) a tuky, huby, ľan, ryža, biely jogurt, netučné syry a mlieko.
Naopak nevhodné sú jednoduché cukry, vysokocholesterolové potraviny (maslo, predovšetkým bravčové a hovädzie mäso a vajíčka), tučné a údené jedlá, vysokotučné mliečne výrobky, masť, vnútornosti, slanina, údeniny, jemné pečivo, sušienky, instantné polievky, kokos, šľahačka, smotana , majonéza, sladkosti.
Uprednostňujte skôr varenie a dusenie pred vyprážaním a pečením, obsah soli znížte na cca 6g/deň.
Ďalej nezabúdajte na pitný režim, pite predovšetkým neochutenú a nesýtenú vodu. Znížte spotrebu kávy a alkoholu.
Vyhýbajte sa stresu. Síce o tom ešte reč nebola, ale stres sa významne podieľa na kardiovaskulárnych chorobách. Človek sa v dnešnej dobe stresuje skoro všade - v práci, doma, na nákupe, kvôli deťom alebo aj reláciám v televízii. Ukľudnite tempo a upokojte hlavne sami seba. Skúste si zameditovat a popremýšľať o tom, či by sa váš život nedal žiť trochu inak, bez stresu.
Tým všetkým sme si vlastne odpovedali na otázku, prečo jasne víťazia prímorské štáty v najmenšom počte ICHS. Ich obyvatelia jedia oveľa častejšie ryby ako my, jedia aj omnoho viac čerstvého ovocia a zeleniny a celkovo ľahšie jedlá. Navyše sa viac hýbu a hlavne sú viac pohodoví a nie tak zbytočne neustále napätí a nepríjemní a na všetko nahnevaní ako my Slováci. To posledné asi patrí k našej povahe, ale ku zdraviu nám to rozhodne neprispieva.
Dodatok
Okrem uvedených príčin ešte existujú sociálno-ekonomické faktory, ktoré tiež vedú k rozvíjaniu kardiovaskulárnych ochorení, aj keď na to na prvý pohľad nevyzerajú. Jedná sa o dosiahnutý stupeň vzdelania, postavenia v zamestnaní, sociálnu istotu zamestnania, typ osobnosti, medziľudské vzťahy, stres a depresiu. Tieto faktory sa potom premietajú do životného štýlu - strava, fajčenie, alkohol a pod.
Chceli by ste začať svoj nový život kompletne od začiatku? Chýba vám k tomu partner, ktorý vás bude podporovať? Skúste ho nájsť na online zoznamke...
[Lil]
Zdroj:
Prednášky na FZS ZČU pani MUDr. Hany Brůhová a pána MUDr. Jaroslava Jirous
https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/46.page
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Causes_of_death_statistics/cs