Ako sezónna depresia ovplyvňuje vaše vzťahy
Ako udržať depresiu a afekt mimo váš vzťah?
V hlbokých zimných mesiacoch, kedy denne svetlo sklzá pred večerom a teplotami, ktoré sotva dopadajú na bod mrazu, čelí mnoho párov rôznym druhom sezónnych zmien. Psychologický stav známy ako SAD je charaktizovaný a označovaný ako veľká depresia, ktorá prichádza na jeseň alebo v zime, ale tiež na jar alebo v lete.
Zmena ročného obdobia je aj pre vášho partnera ťažká
Aj keď váš partner netrpí depresiami, je pravdepodobne tiež mierne ovplyvnený zmenou ročných období. V zime sa neplánuje toľko toho grilovania, telo trpí nedostatkom vitamínu D. Takže okrem vlastnej reakcie na zmenu obdobia sa každý musí vysporiadať s pocitom, že iba on, ale aj jeho partner môže trpieť nejakou tou depresiou. Zrovna tak je tomu pri prechode zo zimného ročného obdobia do toho jarného. Hoci je to s podivom, aj jarné dni môžu pôsobiť na psychiku človeka negatívne. Napríklad tí, ktorí sú sami, môžu mať problém s výhľadom slnečných dní. Môžu mať nepríjemné depresie z toho, že sa im neustále nedarí nájsť ten správny vzťah a ich psychika môže byť narušená.
Aj dobré počasie môže priniesť zlú náladu
Všetká zmena, a dokonca aj dobrá a zdravá zmena, ktorú potrebujeme a sledujeme, so sebou môže priniesť prvok úzkosti. To platí najmä pri vysoko citlivých ľuďoch, ktorí sú ľahko náchylní k úzkosti a depresiám. Rozkvet kvetín a orgovánu po dlhej zime môže byť depresívne. Z tzv. mrtvej pôdy sa naraz objaví strašne veľa farieb.
Depresia dominuje tiež vášmu interiéru
Vaše depresívne správanie vás môže prinútiť, aby ste urobili náhle zmeny vo výzdobe vášho domova. Môžte si kúpiť jasnejšie svetlá. Môžete si vymaľovať napríklad nejaké steny na žlto. Alebo možno budete chcieť len viac rastlín na parapetách. Môžete tiež chcieť viac dekoračných vankúšov alebo vyhodiť nejaký kus staršieho nábytku. Váš partner vás môže navigovať, aby vám pomohol učiniť dom šťastnejším miestom, bez toho aby ste sa celkom vzdali svojho vlastného štýlu.
Nezaspávate spolu
Tí s depresiami často zažívajú extrémnu únavu a môžu spať desať až dvanásť hodín za noc. To znamená, že vy a váš partner pravdepodobnne nebudete spať súčastne rovnako dlhú dobu a budete chodiť spať každý v inú dobu. Budete v posteli dlho predtým, než príde do postele, a spať dlho potom, čo vstane. Tak stratíte tie malé chvíle, kedy sa dostanete do postele.
Naplánujte si život
Zvážte plánovanie dovolenky alebo aspoň na pár dní. Výlety vám a vášmu partnerovi ponúknu niečo, na čo sa môžete tešiť a ponúknu tiež dočasnú úľavu. Vystavenie slnečnému žiareniu zlepší vašu náladu. Aj keď je to len dlhý víkend v slnečnejšej časti zeme, môže to vášmu zdraviu a proti vaším depresiám nesmierne pomôcť.
Nepite alkohol, nepomôže vám
Nemali by ste piť alkohol, pretože ten len zosiluje vaše pocity a depresie. A alkohol rozhodne nič nerieši, iba vás po ňom bude na druhý deň poriadne bolieť hlava.
Menej melatonínu počas zimy
Počas temných zimných dní sa ľudský mozog stáva úľom produkcie melatonínu. Melatonín je hormón, ktorý podporuje spánok a pocity letargie. Keď teda jar prinesie ďalšie dni a omnoho viac svetla, hladiny melatonínu klesajú a produkujú prepychovú pozitívnu jarnú energiu. Spolu s touto zvýšenou vitalitou, sú tiež dôkazy, že melatonín môže inhibovať telesnú produkciu testosterónu. Nie je teda divu, že menej melatonínu na jar znamená novú energiu, nabité hormóny a túžbu po sezónnom flirtovaní. Tento jarný výbuch energie by mohol byť len motiváciou k tomu, aby ste zoskočili z gauča a využili šancu na lásku a našli si toho pravého partnera.
Viac serotonímu s príchodom jari
Zatiaľčo jarné hladiny melatonínu klesajú, hormón serotonín strieľa neustále hore. Rovnako ako melatonín je serotonín tiež zodpovedný za reguláciu nálady, energie a existuje mnoho dôkazov, že menej slnečného svetla znamená menej serotonínu. Sezónna depresia je spojená s nižšou úrovňou serotonínu počas zimy. Akonáhle príde jar, serotonín prestane hibernovať a vy sa stanete vnímavejším voči intimite a začnete viac túžiť po tom byť súčasťou nejakého romantického vzťahu.
Počuli ste už o sociálnej úzkosti?
Zdá sa, že sociálna úzkosť, rovnako ako mnoho iných ľudských vlastnosti, má dedičnú zložku. Čo je nejasné je, prečo sú prípadne postihnutí len niektorí členovia rodiny. Je možné, že mozog niektorých ľudí zle interpretuje sociálne podnety alebo výrazy tváre. A zatiaľčo vaše gény a chémia mozgu môžu hrať určitú rolu, je pravdepodobné, že nejaká kombinácia faktorov, vrátane vrodenej osobnosti a výchovy, ovplyvňuje riziko tohto typu úzkosti.
Pokiaľ ste ako dieťa mali pozitívne interakcie s inými deťmi, mohli by ste byť otvorenejší k ľuďom a existuje u vás menšia pravdepodobnosť vzniku sociálne úzkostnej poruchy a dôvody. Dieťa, ktoré je prirodzene plaché a ktoré malo problémy s formovaním priateľstva na počiatku, alebo ich rodičia sa oddávali zvyku izolovať ho vo svojej izbe a vynechať spoločenské aktivity, môže byť vystavené väčšiemu riziku. Pre dospelých so sociálnou úzkostnou poruchou môže byť obtiažne zorganizovať si život v novom meste alebo v novom zamestnaní. Situácie sa samozrejme líšia. Niektorí ľudia by mohli mať len pár blízkych priateľov, niektorí ľudia nemôžu mať žiadnych blízkych priateľov a niektorí by mohli mať známe, ale majú problémy so zoznámením sa s blízkymi priateľmi.
Príznaky sociálnej úzkosti
Pokiaľ premýšľate nad tým, že sa na vás pozerajú všetky oči v miestnosti, môžete mať sociálnu úzkosť. Strach z toho, že vás ostatní pozorujú a posudzujú, je spoločným črtom poruchy. Môže to byť strach z odmietnutia, strach z poníženia, môže to byť strach z neúspechu alebo to, aby ste nevyzerali ako hlupák. Ďalším spoločným znakom je izolácia. Ľudia so sociálnou úzkosťou sa radšej vyhíbajú tomu, aby sa ocitli v sociálnych situáciách, než aby sa vyrovnavali so svojimi úzkostnými pocitmi, ktoré spoločenské stretnutie vyvoláva. Inklinujú k tomu byť viac izolovaní. Očakávaná úzkosť z nepríjemných spoločenských aktivít má za príčinu, že sa ľudia červenajú, potia, trasú alebo majú nevoľnosti. Ich srdcová frekvencia sa zrýchľuje, ich dýchanie je rýchle, ich myseľ je prázdna. A čím viac sa obávajú, tým horšie sú tie príznaky. Nikdy nie je neskoro hľadať pomoc. Sociálna úzkosť je obvykle liečená formou hovorenej terapie, známej ako kognitívnej behaviorálnej terapie, buď samotne alebo v kombinácii s liekmi úzkosti alebo antidepresív.
Ak na vás teda tzv. lezie jar, vykašlite sa na depresiu. Začnite sa zoznámovať a nebojte sa vyskúšať aj vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu.
[kač]